Mutlu Çocuk Yetiştirme

Konusu 'Kadının Not Defteri' forumundadır ve Elif tarafından 21 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Mutlu bebek yetiştirmenin sırları

  Mutlu bir çocuk yetiştirmek için 5 Öneri
  Çocuğun ilerde huzurlu mutlu bir birey olarak hayatını sürdürmesi için onun yetiştirilme süreci önemlidir.Mutlu Çocuklar yetiştirmenin bir çok yolu var elbette. Ama bakın bilim adamları bu konuya da el atmış ve araştırma yapmış. İşte nasıl iyi bir anne olabileceğiniz ve çocuğunuzu nasıl yetiştirme konusunda bir kaç ipucu.

  [​IMG]

  1. Çocuklarınızla mutlaka oyun oynayın, arada şakalaşın
  Araştırmalar, okul öncesi yaşlardaki çocukların ebeveynleri ile oyun oynamaları ilerde onların sosyal hayatta daha başarılı olabileceğini ve daha kolay arkadaş edinebileceklerini gösteriyor. Ayrıca stresle daha kolay başa çıkabilirler.

  2. Çocuğunuza olumlu ve yumuşak olun

  Çocuğa sert ve olumsuz davranışlarda bulunmak ileride saldırgan ve uyumsuz olmalarına neden olur. İlerde saldırgan bir kişilik yapısına döndükleri tesbit edilmiş. Bu nedenle, eğer kendinizi kızgın hissederseniz çocuğunuzun geleceğini düşünerek sakin olmaya çalışın.

  [​IMG]

  3. Aşırı kontrol ve baskıdan kaçının

  Araştırmalar, ebeveynlerin aşırı kontrollü ve çocuğun her hareketini denetlemesi, ileride yaşıtlarına göre kendini güvensiz görür ve yeniliklere kapalı olur.

  4. Duygusal sağlığınıza özen gösterin

  Kendinizi kötü hissettiğinizde bunalımda olduğunuzu düşünüyorsanız eğer, çocuğunuzun iyiliği için yardım almaktan çekinmeyin.Çünkü duygusal bunalımda olan anneler tarafından yetiştirilen çocukların ileriki yaşlarda içine kapalı oldukları ve stresle başa çıkmakta zorlandıkları görülmüş.
  [​IMG]

  5. Anneler çocuklarınıza yakın olun

  Bebeklik döneminden başlayarak anne-çocuk arasında kurulan sıcak bir ilişkinin, çocuğun ergenlik dönemindeki davranış sorunlarını engeller. Ayrıca, annesi ile yakın bir ilişki içerisinde olan çocukların ilerde karşı cins veya eşleri ile olan ilişkileri daha başarılı olur.