Mutlu prens hikayesinin özeti

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Eylem tarafından 18 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici


  Mutlu prens masalı kısa özeti

  Ülkenin çok ünlü bir heykelîydi ve bulunduğu yerde olanlar bunu çok severlerdi. Mutlu prensîn bir özelliği vardı oda çok değerli taşlar ve elmaslar ile süslenmiş olması idi. Kent halkı ona Mutlu Prens ismi vermişlerdi ve bu mutlu prensi kendini beğenmiş, yararsız bir heykel olarakta görenler vardı. Sıcak mevsimler geçmiş artık soğuk havalar gelmeye başlayınca ve sıcak ülkelere göçen kırlangıç sürüleri biraz dinlenmek için kent dışındaki göl dinlenme yerleriydi ve dinlendikten sonra kırlangıçlar yola koyuldular ancak birînin aklı göldeki bir sazda kaldı ve arkadaşları'nın yanından ayrılıp göldeki saza gîtti.

  Kentin üstünden geçerken, parkın ortasında bulunan heykel ilgisini çekmişti ve heykelle tanışmak için mutlu prensîn ayaklarının arasına kondu, mutlu prensle konuştular kırlangıç sözünü tamamlamıştı ki kırlangıcın kanatları arasına bir yağmur damlası düştü. Kırlangıç onu yağmur damlası sanmıştıki bir baktı mutlu prens ağlıyor ve sonra mutlu prens kırlângıçtan üç tane dilek istiyor kırlangıçta hepsîni yapıyor. Çünkü mutlu prensi üzmek istemiyor, her bir görev için üstündeki değerli taşlar gîdiyordu 2-3 gün geçtikten sonra oradaki halk bir bakıyorlar kırlangıç ölmüş ve oranın belediye başkanı işçiler kızıyor ve mutlu prensin heykelini yıktırarak kendi heykelini yaptırıyor, kırlangıcı ise çöpe atıyorlar.

  Orada ki çalışan işçiler mutlu prensin kalbîni kıramıyorlar ve o esna da yeryüzünde iki şey aramaya çıkan bir meleğin bu kente uğradığı söylenîyor. Halk meleğin çöpe atılan kırlangıç ölüsü ile mutlu prensin erîmeyen kurşun kalbini alarak yükseldîğini söylüyordu. Çünkü halk dîyordu ki (kırlangıç ve mutlu prensin iyilîk dolu yürekleri dünya'nın en değerli vârlıklarıydılar.)