Mycobacterium Nedir?

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 14 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici


  Mycobacterium

  Mycobacterium, aside karşı dirençli, uzun ya da kısa çomaklar şeklinde gram pozitif, sporsuz, hareketsiz, kapsülsüz, aerobik özellikleri olan mikroorganizmalardır. Kapsülsüz olmalarına rağmen, mikroorganizmaların hücre duvarında oldukça fazla lipid bulunmaktadır. Bu sayede mikroorganizma çevresel etkilerden korunur ve normal boyalarla boyanamama özelliği kazanır. Mycobacterium mikroorganizmalarının boyanması için hafif şekilde ısıtılması gerekir.

  Mycobacterium grubundaki önemli etkenler ve neden oldukları hastalıklar

  Mycobacterium tuberculosis: İnsanlarda etkili olan etkenler, bazı kedi köpek gibi ev hayvanlarına da geçebilir. Etken verem hastalığının nedenidir. Çoğu bakteriye göre yavaş büyüme hızı vardır. 18 saatte bir bölünür, A negatif A kültürü için 6-8 hafta beklenmelidir. Zorunlu aerob olup, hücre duvarı 3 farklı uzun zincirden oluşur. Bu bakterinin tespitinde PPD testi uygulanır. Asit ve bazlara karşı oldukça dirençlidir. Konsantrasyonunun arttırılması için NaOH kullanılması gerekir. Bu madde Mycobacterium tuberculosis' e zarar vermeden, diğer canlıların ve bakterilerin yol olmasını sağlar. Susuz koşullara karşı dayanıklı olduğundan, kuru balgamda canlı olarak kalır. Bu nedenle bulaşıcılık özelliği artar.

  Mycobacterium bovis: Sığırlarda görülen tüberküloz etkeni olan bakteri insanlardaki tüberkülozda ikinci derece sorumlu olur.

  Mycobacterium avium: Bu bakteri kanatlılarda görülen tüberküloz etkeni olup, aynı zamanda madende çalışan kişilerdeki akciğer tüberkülozu etkenidir.

  Mycobacterium lepra: İnsanlardaki cüzzam hastalığının etkeni budur.

  Mycobacterium patatuberculosis: Bakteri sığırlarda görülen paratüberküloz etkenidir.

  Mycobacterium marinum: Balıklardaki tüberküloz etkeni bu bakteridir. Eğer insanlara bulaşırsa tüberkülozun cilt formuna yol açar.

  Mycobacterium tuberculosis dışındaki bakterilerin hepsi nontuberculous mycobacteria olarak tanınır.

  Etkenlerin boyanması Ziehl Nielsen boyama yöntemi kullanılarak, metilen mavisiyle ve karbol fuksinle olur. Bunlar preparatlara dökülür ve lam alt kısımdan ısıtılır. Bu hücre duvarı lipoidal maddeyi gevşetir ve boya maddesinin içeriye girmesini sağlar. Ardından preparat asit alkolle dekolere edilmektedir. Bu esnada bateriye giren boya dışarıya çıkmaz. Preparat metilen mavisine boyanarak işlem tamamlanır. Tüberküloz etkenleri mikroskopta pembe renkli, diğer etkenlerle ortamda mavi renkli görünür.

  Mycobacterium etkenleri üreme esnasında gliserine ihtiyaç duymaktadır. Bunlar eugonik etken olarak tanımlanır. Mycobacterium bovis gliserinli ortamda üremez ve disgonik etken olarak tanımlanır. Üremede Mycobacterium avium nemli, Mycobacterium bovis kuru pigment yaparken, Mycobacterium tuberculosis granüllü, kuru ve turuncu pigment yapmaktadır. Laboratuvarda kullanılan kobay hayvanlar Mycobacterium tuberculosis ile bovis' karşı duyarlı, avium'a karşıda direnç gösterir. Kanatlılar Mycobacterium avium'a karşı duyarlıyken, diğer etkenlere direnç gösterir. Tavşanlarda Mycobacterum tuberculosis ile avium'a direnç gösterirken, Mycobacterium bovis'e karşı duyarlı olur.