Namaz kılmak için ne tür hazırlıklar yaparız?

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Lavinia tarafından 12 Ekim 2013 başlatılmıştır. 1. Namaz kılmadan önce yapılan hazırlıklar nelerdir?

  Kılınan namazın doğru olması için namazdan önce ve namaz sırasında yerine getirilmesi gereken bazı şartlar vardı. Namazdan önce yapılması gereken hazırlıklar şunlardır:

  1) Hadesten Taharet: Abdest almak, gerekli hallerde gusül yapmaktir.

  2) Necasetten Taharet: Namaz kılacak kişinin, bedeninde, üzerindeki elbisede ve namaz kılacağı yerde pislik varsa bunları temizlemektir.

  3) Setr-i Avret: Namaz kılacak kişinin vücudunda örtünmesi gereken yerleri örtmesi demektir. Erkekler için en az: Göbek ile diz kapağı arası mahrem bölgedir (dizkapağı dahil). Kadınlar için: Yüz, el ve ayaklardan başka vücudunun her tarafını örtmeleri gerekir.

  4) İstikbal-i Kıble: Namazı kıbleye dönerek kılmaktır. Kıble, Mekke şehrindeki kutsal bina olan Kâbe yönüdür. Kâbe, Hz. İbrahim ve Hz. İsmail tarafından yapılmıştır.

  5) Vakit: Namazları kendi vakitleri içinde kılmaktır. Vakti gelmeden bir namazı kılmak caiz değildir.

  6) Niyet: Hangi namazı kıldığını bilmek ve kalbinde hatırlamaktır. Niyetin dil ile söylenmesi sünnettir. Örneğin sabah namazının sünnetini kılacak olan biri şöyle niyet eder: "Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının sünnetini kılmaya"
    2. namaz kılmak için ne tür hazırlıklar yaparız