Namaz Niçin Önemlidir

Konusu 'Namaz İlmihali' forumundadır ve Nehir tarafından 2 Ocak 2014 başlatılmıştır.


 1. Namaz Nede Önemlidir

  Allah’a iman edip İslam’ı kabul ettikten sonra karşımıza çıkan en önemli ibadetlerden birisi de Namaz’dır. Namaz günün beş vaktinde Allah’a kulluk sunmak için yerine getirilen bir ibadettir.Peki namaz neden çok önemlidir?

  İslamın üzerine inşa edildiği sütunlardan birisi de Namaz’dır. Müslüman ile diğer dinlere mensup kişilerin en önemli farkı, günde 5 defa Allah’a namaz kılarak ibadet etmesidir. Peygamber Efendimiz (s.a.a.) buyurduğu gibi “Namaz müminin miracıdır.” Mümin her namaza durduğunda Allah ile buluşur ve onun huzurunda ona en güzel şekilde kulluğunu eder.

  Namaz’ınh öneminde birisi de şudur ki; namaz insanları kötülüklerden ve her türlü pisliklerden uzak tutar.Hergün beş defa Allah’ın huzuruna çıkan birisi nasıl olur da kötülük edebilir ve günah işleyebilir.

  Namaz’ın önemini anlamak için aşağıdaki ayete göz atmak yeterli olacaktır.

  “Sana Kitap’tan vahyedileni oku ve namazı dosdoğru kıl. Gerçekten namaz, çirkin utanmazlıklar (fahşa)dan ve kötülüklerden alıkoyar. Allah’ı zikretmek ise muhakkak en büyük (ibadet)tür. Allah yaptıklarınızı bilir.” (Ankebut Suresi, 45)
  Ayetten de anlayacağımız üzere namaz insanı çirkin utanmazlıklardan ve kötülüklerden alıkoyar. Allah’ı zikretmenin en güzel yollarından birisi de namaz olduğuna göre namaz da en büyük ibadetlerden birisidir.