Namazda Hareket Etmek

Konusu 'Namaz İlmihali' forumundadır ve Yavuz tarafından 8 Ocak 2013 başlatılmıştır.


 1. Namaz Kılarken Namaz Dışında Hareket

  Namazı Bozan Hallerden Fazla Hareket Etmek Ameli Kesir

  Namaz müslümanların bedenen yaptıkları bir ibadet olduğu gibi ruhende zaman ve mekan mefhumunu aşıp Halik-i Mutlak Cenabı Allah ile karşı karşıya geldikleri en hassas amellerdendir. Namazda ki her rükun başka bir alemin kapısını aralamaktadır. Mesela kıyamda durmak Allah'a (cc) rağmen ilahlık taslayanlara baş kaldırmak ve gerçek El-İlahın karşısında elpençe divan olmaktır. Kıraati ile semavatın dilini konuşup, anladığı ile yaratıcının önünde eğilmektir ruku. Secde ise kulun Rabbine en yakın olduğu andır. Yere kapaklanan bedeni nefs, ruhun bizim bilmediğimiz boyutlarda deveran etmesidir aslında. Namaz bütünü ile Cenabı Allah ile sitretül münteha (yaratılmışların bittiği çizgi) ötesine geçip bilmektir aslında. Şuurların akılların ötesinde bir enginlik varki Cenabı Allah "Ben mü'min kulumun kalbine sığarım" temsilini buyurmaktadır.

  Namaza hazırlananan bir müslüman abdest alırken huşusunu hazırlamalı ayarlamalıdır. Divana durup tekbir almak için iki elini kaldırdığında, elinin tersi ile dünyalık ne varsa arkaya atabilmelidir. Haydar-i Kerrar Ali KerremAllahu veche kendisine isabet eden bir okun demir başlığını çıkarmaları için namaza müsade istiyor. Doktorlar kendisini bayıltmalarının gerektiğini söyleselerde Hz. Ali namaza durunca oku çıkarmalarını istiyor. Namazı bitince neden çıkarmadınız diye sorunca çevresindekiler gözyaşları ile oku çoktan çıkardıklarını bildiriyorlar. Hey Allah'ın Aslanı Haydar !

  Bu yüzden namaza durduğumuzda dünyevi işlerden uzaklaşmamız gerekmektedir. Fıkıh alimleri namazda ameli kesir yani çok hareket etmeyi namazı bozan hallerden saymışlardır. Namaz kılan bir kimsenin adım atıp yürümesi, çeketini çıkarması çorap giymesi iki eli ile bir hareket yapması veya bir rukunda tek eli ilede olsa çok hareket etmesi ile az harekette olsa çok yapılmasının namazı bozduğuna hükmetmişlerdir. Bir veya iki defaya mahsus tek elle küçük hareket etmek namazı bozmasada mekruh olduğu görüşü vardır. Allah ibadetlerimizi kabul etsin. yavuz yıldırım/webokur.net
  [​IMG]