Namazdan Sonra Dua Nasıl Yapılır

Konusu 'Dualar ve anlamları' forumundadır ve Mira tarafından 21 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Mira

  Mira Moderatör Yönetici

  Namazdan Sonra Dua Nasıl Yapılır kısaca

  Yalnız kılmış olan veya imamla kılan kimse, selamın akabinde, Allahümme entesselâmü ve minkes-selâmü tebârekte ya zel-celâli vel-ikram demek. Bundan sonra, üç kerre Estagfirullahel’azim ellezi la ilâhe illâ hüvel hayyelkayyûme ve etûbüileyh demek. Buna İstigfar düası denir.

  Bundan sonra, Ayetel-kürsî) okumak. Her farz nemâzı kılınca, Ayet-el-kürsî okumağa çalışmalıdır. Peygamberimiz sallallahü aleyhi ve sellem buyurdu ki, Farz nemâzlarından sonra Ayet-el kürsî okuyan kimse ile Cennet arasında, ölümden başka mâni’ yokdur). Peygamberimiz sallallahü aleyhi ve sellem Yatarken de, Ayet-el-kürsî okuyun) buyurdu. Nemâzlardan sonra düâ ediniz de buyurdu.

  Otuzüç kerre (Sübhânallah) demek,

  Otuzüç kerre (Elhamdülillah) demek.

  Otuzüç kerre (Allahü ekber) demek.

  Bir kerre (Lâ ilâhe illallahü vahdehu lâ şerîke leh, lehülmülkü velehül hamdü yühyî ve yümît ve hüve alâ külli şey’in kadîr) demek. hepsi yüz olur.

  Hadîs-i şerîfde, (Beş vakt farz nemâzdan sonra yapılan düâ kabûl olur) buyuruldu. Fekat düâ, uyanık kalb ile ve sessiz yapılmalıdır. Düâyı yalnız nemâzlardan sonra veyâ belli zemânlarda yapmak ve belli şeyleri ezberleyip, şi’r okur gibi düâ etmek mekrûhdur. Nemâzdan sonra, düâ bitince, elleri yüze sürmek sünnetdir.

  Nemâzdan sonra düâda, erkekler kolları göğüs hizâsına kaldırır. Dirsekler fazla bükülmez. (Kadınlar düâ ederken ellerini ileri uzatmaz, yüzüne karşı eğik tutar.) Düâdan sonra, sübhâne rabbike... âyet-i kerîmesini okuyup, elleri yüze sürerler. Hastalık veyâ soğuk gibi sebeble ellerini kaldıramıyan kimse, şehâdet parmağı ile işâret eder. Parmaklar kıbleye karşı çevrilir. Kollar, sağa sola doğru açılmaz, birbirine yakın, ileri doğru tutulur. Farz nemâzlardan sonra, imâmın ve cemâ’atin, her biri temâm olarak, üç istigfâr ve Âyet-el-kürsî ve 99 tesbîh ve düâdan sonra, her birinde Besmele çekerek, onbir İhlâs ve iki Kul-e’ûzü okumaları ve 67 Estagfirullah demeleri müstehabdır.

  namazdan-sonra-dua-nasil-eidlir-.jpeg