Nasıl Adam Olunur

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Yavuz tarafından 28 Eylül 2012 başlatılmıştır.


 1. Adam Gibi Adam Nasıl Olunur

  Adam Akıllı Adam Nasıl Olunur

  Ahlaki erdemler açısından adam gibi adam olabilmek halkın tabiri ile adam akıllı adam olabilmek anne karnında başlamaktadır. Öncelike helal lokma yemiş ebeveynden olacak çocuğun yine helal süt emmiş olması lazım ki şeytanın nasibi üzerinde olmasın. Adam olabilmek bu süreçte başlamışken sonradan insanın kendisi düzeltmesine bir nebze mümkündür.

  Adam olabilmek göstermelik yapılacak bir meslek değildir. Süreç içerisinde mutlaka kendini açığa vuracaktır. Kediyi ne kadar eğitirseniz eğitin fındık faresini görünce ortalığı bir birine katar. Şahıslarda ne kadar adamlığı taklit etselerde zaafiyetleri baş gösterdimi kendilerini belli ederler. İnsan kendini sinirlendiği ve çıkarları söz konusu olduğunda hemen belli eder.

  Adam olan en az kendisi kadar karşısındakinide düşünür. Peygamber Efendimiz "kişi kendis için istediğini müslüman kardeşi için istemedikçe hakiki iman etmiş olamaz" buyurmaktadır. Adam olan geçeci dünya menfaatleri için arkadaşlarına asla ihanet etmez. Sözüne güvenilir emanete saygılı kimsedir. Gücünü asla zayıflar üzerinde kullanmadığı bigi zülum karşısında da susup kalmaz. Çıkarlarına ters olsa bile yanlışa asla onay vermez ve yalan konuşmaz. Saya bileceğimiz daha bir çok ahlaki erdem adam olamanın gerekleridir. Adam olan cesur kimse ömründe bir kez ölür, ne olduğu belirsiz kılıktan kılığa giren kişi ise hergün ölür.
  webokur.net​