Nasrettin Hoca Fıkraları Kısa

Konusu 'Web Cafe' forumundadır ve Yavuz tarafından 3 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Nasrettin Hoca Fıkraları Kısa Özeti

  Hoca Nasrettin Selçuklu İslam Devletinin en önemli figürlerinden birisidir. İslam medeniyetinin teknoloji, tıp, edebiyat ve ziraat sanayinde en yüksek yıllarını yaşadığı bu dönemde ünlü filozof ve düşünürlerdendir. Mizah dayanaklı hem güldüren hem düşündüren diyalogları ile toplumun ahlaki değerleri açısından zayıf noktalarını gösterip aynı zamanda derin ve farklı düşünmeyi öğreten bir tarzı vardır. Nasrettin Hoca günümüz komedyenlerine örnek teşkil etmesi gereken bir şahsiyettir. Çünkü günümüzde komedyenler malzeme olarak küfürlü konuşmak, müstehcen mahrem konulara girmek ve diğer insanların eksik yada yanlışları ile alay etmekten başka bir şey kullanamıyorlar. Yaptıkları mizah ise topluma değer katma adına hiçbir nitelik taşımıyor.

  Nasrettin Hoca fıkralarından kısa özetler:

  Hoca Nasrettin'in evinden gece bir gürültü duyulur. Sabah komşusu "Hayrola Hocam gece sizin evden bir patırtı duyduk" Hoca biraz huzursuz "Cübbem merdivenlerden düştü" deyince komşusu şaşkınlıkla "Hocam cübbe o kadar gürültü çıkarır mı" hoca sinirlenerek "Bre adam içinde bizde vardık" itirafını yapmak zorunda kalmış.

  Özeti:

  İnsanların gizli hallerini ve açıklamak istemedikleri mevzularını fazla araştırmak ahlaki açıdan doğru değildir. Hoca yalan söylemeden kinaye ile komşusunu geçiştirmeye çalışsa da komşusu durumu anlayamamış ve ısrar etmiştir.

  Nasrettin Hoca bir gün pazara turşu satmaya gider. Ne zaman turşusunu pazarlamak için bağıracak olsa eşeği anırmaya başlıyor ve hocanın sesini bastırıyormuş. Bir zaman bu böyle devam edince hoca dayanamayıp "Bre eşek şu turşuyu ya sen sat yada bırak ben satayım" tepkisini göstermiştir.

  Özeti:

  Bu diyaloğunda Hoca hayvanlara iyi davranıp hallerini anlayabilecek empatiyi kurmanın yollarını öğretiyor. Onları şuursuz varlıklar olarak değil duygu ve hisleri ile insanlara bağlı olduklarını anlayabildiklerini anlatıyor. Allah hoca Nasrettin'e rahmet eylesin.