Naylon çoraplardaki tehlike!

Konusu 'Hastalıklar ve Belirtileri' forumundadır ve Elif tarafından 24 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Naylon çorap,ayakta mantar oluşumunu tetikliyor.

  Nemli ortamda mantar deriye çok rahat girerek bu hastalığın oluşmasına neden oluyor.
  Mersin Üniversitesinden Dr. Tamer İrfan Kaya, kaşıntı, kötü koku ve beyaz döküntülere neden olan mantarın özellikle yaz aylarında görüldüğünü belirtti. Terleme ile birlikte özellikle ayaklarda görülen mantar hastalıklarının çeşitli şekillerde ortaya çıkabildiğini ifade eden Kaya;
  "Mantar ayak parmak aralarının beyazlaşmasına yol açabiliyor. Bakterilerin eklenmesiyle de deride renk değişikliği oluşabiliyor. Bu bakteriler deriye bulaşarak ayakta ciddi bakteriyel enfeksiyonlara da sebep olabiliyor. Mantara karşı daha duyarlı kişilerdeyse ayak tabanlarında daha şiddetli su kabarcıklarının oluşması ve kaşıntı şikayeti ortaya çıkabiliyor."
  [​IMG]

  Mantarın tedavisinin kolay olduğunu söyleyen Kaya, mantarı hastalığının şiddetli vakalarda tablet ilaçlarla, hafif olanların ise kremlerle tedavi edildiğini aktardı. Mantarın oluşmaması için ayak hijyeninin çok önemli olduğuna dikkati çeken Kaya "Hamamlarda, havuzlarda, otellerde mantara maruz kalınıyor. Eğer ayaklarımızı bu tür ortamlardaki temasın ardından yıkarsak mantarın bulaşması zor olur. Çünkü mantar bir anda derinin altına işlemiyor. Yıkanınca ayaktan uzaklaşabilir. Ayak hijyenine dikkat etiğimizde bundan korunabiliriz" dedi.

  Çorap kalitesinin de mantarın oluşumunda etkili olduğunu dile getiren Prof. Dr. Kaya, sözlerine şöyle devam etti:

  "Kapalı ayyakkabıda oluşan nemli ortamlarda mantarlar deriye çok rahat girerek hastalığın oluşmasına sebeb oluyor. Özellikle havanın sıcak olduğu dönemde kapalı ayakkabılardan uzak durmak gerekiyor. Yine çoraplar da mantar hastalığından korunmak için çok önemli. Naylon çoraplar daha ince olmasına karşın teri emmedikleri için ıslanarak deriye yapışıyor. Nemli ortamda mantar deriye çok rahat girdiği için, naylon çoraplar ayakta mantar oluşumunu tetikliyor. Pamuklu çoraplar teri emerek dışarı verdiği için ayağın kuru kalmasını sağlıyor. Bu şekilde mantar oluşsa bile hastalık oluşturamayabiliyor. Mantarın sadece deriye teması önemli değil, derinin terlemesi ve ıslanması da mantar hastalığının ortaya çıkmasında çok önemli bir sebep."