Nazar Ayetleri Hangi Surede

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Yavuz tarafından 24 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Kuranda Geçen Nazar Ayetleri

  Kur'an da Geçen Nazar Duaları

  Kur'an da nazar ayetleri Kalem suresinin 51 ve 52. ayeti kerimelerinde inzal buyrulmuştur. Peygamber Efendimizin islam dinini tebliği esnasında, daha önceden okur yazarlığı olmadığı halde, hikmetli, beliğ ve veciz Kur'an ayetlerini okuması, insanların O'nun etrafında toplanması ve davasının günden güne güçlenmesi ile müşrikler kendisinden çok nefret ediyorlardı. Peygamberimize öyle kin dolu, kıskanç ve nefretle bakıyorlardı ki, bu hallerini Cenabı Allah ayetlerinde şöyle dile getiriyor; "O inkar edenler, zikri (Kur'an'ı) işittikleri zaman, seni neredeyse gözleriyle devireceklerdi. (O, gerçekten bir delidir) diyorlar. Oysa o (Kur'an), alemlere bir zikr (öğüt, hatırlatma, hüküm ve üstün bir şeref)den başka bir şey değildir." (Kalem:51-52)

  Nazar kelimesi türkçeye arapçadan geçmiştir. Nazar sözcük anlamı olarak, bakma, göz atma yada sevilen ve kıskanılan bir şeye odaklanma, dikkatli bakma olarak nitelenmektedir. Nazariye ise bir konu hakkında insanların düşünce ve görüşlerine verilen isimdir. Nazar normal bakmadan çok, bakan kişinin odaklandığı nesneye sinerjik olarak yoğunlaşması, çok sevmesi yada kıskanmasından kaynaklanan hale verilen isimdir. Nazar eden kimse çoğu zaman bunun farkında bile olmayabilir. İnsanların kendi kendilerine nazar etmeleri de mğmkündür.

  وَإِن يَكَادُ الَّذِينَ كَفَرُوا لَيُزْلِقُونَكَ بِأَبْصَارِهِمْ لَمَّا سَمِعُوا الذِّكْرَ وَيَقُولُونَ إِنَّهُ لَمَجْنُونٌ51

  وَمَا هُوَ إِلَّا ذِكْرٌ لِّلْعَالَمِينَ52​


  Peygamber Efendimize bunun haricinde düşmanları sihir yaparak etkisiz bırakmaya çalışmışlardır. Cenabı Allah kulu ve elçisi olan Peygamberimize müşriklerin hilelerini bildirmiş ve korunmak için bu ayetler ile İhlas, Felak ve Nass surelerini okumasını bildirmiştir. Herhangi bir durumda nazar ile karşılaştığımızı düşündüğümüzde Kalem suresinin 51 ve 52. ayetleri ile İhlas, Felak ve Nass surelerini okuyabiliriz. Nazara karşı boncuk, at nalı ve benzeri şeylerin kesinlikle bir etkisi yoktur. Tamamen bidat amellerdir. Bu gibi nesnelerden fayda beklemek imana zarar verebilir. Yukarıda arapça metnini verdiğimiz ayetlerin latin harfler ile arapça okunuşu şöyledir. "Ve in yekadullezine keferû le yuzlikuneke bi ebsarihim lemma semiuz zikra ve yekulune innehu le mecnun. Ve ma huve illa zikrun lil alemin."
  [​IMG]
  yavuz yıldırım/webokur.net