Ne istediğini bilmek

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 26 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Kendi erkinizin farkında olarak, neyi istediğinizi ve neyi istemediğinizi bilebilmek ve seçimlerinizin sorumluluğunu üstlenebilmek, benliğinizde odaklanmayı ve onu yaşamın merkezi yapabilmeyi gerektirir. Bu sağlandığı takdirde de enerjinizi harcamamış ve çelişkileri harici tutmayı başarmış olursunuz. Fakat emin olmanız gereken bir şey daha var; arzu ve isteklerinizin sizi mutlu ederken başkalarını incitmemesi! Doyuma ulaşmak için düşündüğümüz her şeyi iğdiş eden şey, başka insanların bizi 'bencil' olarak algılayacağı korkusu ya da bizim yengimizin bir başkasının olacağı kaygısıdır.

  Örneğin kurban olma bilincinin yaratıcısı, yoksulluk kaygısıdır. Oysaki insanoğlu, Dünya'nın sunduğu zenginlikten kendi payına düşen ile hayatını sürdürebilir ve başka bireylerin zorunlu kıldığı eylemleri gerçekleştirmediğinde de anti - sosyal bir varlık olmaz.

  Yürekten istediğinizde söylediğiniz 'Evet' sözcüğü gibi, gerektiğinde, istemediğinizi ifade etmek için 'Hayır' sözcüğünü dile getirebilmelisiniz. Herkes bizi sevmek zorunda değil, fakat insanlar en azından isteklerimizi dile getirebildiğimiz için bize saygı duyacak ve güvenecektir.
  ne-istedigini-bilmek.jpg