Neden Kurban Keseriz?

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Yavuz tarafından 8 Ekim 2012 başlatılmıştır.


 1. Neden Kurban Keseriz Hikayesi

  Kurban Bayramında Neden Kurban Keseriz

  Kurban Bayramında yapmış olduğumuz ibadetin tarihçesi Hz. İbrahim'e (as) kadar uzamaktadır. Hz. İbrahim Cenabı Allah'tan bir erkek çocuk istedi. Öyleki nasip ederse onu rızası uğrunda kurban edeceğini ahdetti. Nihayet Hz. İbrahimin bir erkek çocuğu oldu ve onu çok sevdi. Zamanla ahdini unuttu. En sonunda Cenabı Allah kendisine üç kez sahih rüya ile sözünü hatırlattı.

  Hz. İbrahim konuyu oğluna açtığında Hz. İsmailden bir sadakat ve takva örneği gördü. Hz. İsmail Allah'a (cc) verdiği sözü hemen yerine getirmesini ve bu hustusta babasına kolaylık sağlayacağını bildirdi. Hz. İbrahim de oğlu kurban etmek için yola koyuldu. Kurban edeceği sırada Cenabı Allah Cebrail (as) ile kurbanlık etmesi için koç göndererek sadakatini kabul ettiğini gösterdi. O günden beri kurban kesmek müslümünlar arasında süre gelmiştir. Hz.Muhammed Mustafa (as) sünneti üzere her sene kurban ibadetine mükellef olan kimseler kurban keserler. Hanefiler için vaciptir. Hacc vazifesini ifa edenler ise kesmek zorundadır.
   


 2. Cevap: Neden Kurban Keseriz?

  ben neden kurban kestiğimiz ile ilgili yazmicam ama bu site en iyi çünkü diğer sitelerde uzuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuun uzuuuuuuun yazmış burda kısa ve öz işte bu yazıyı yazana teşekkürler ====thank you
   


 3. Cevap: Neden Kurban Keseriz?

  yardımcı olabildikse ne mutlu
  bizde ilgilendiğiniz için teşekkür ederiz