Neden Uyuruz?

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve webkolik tarafından 20 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici  Gece Niçin Uyuruz?

  İnsan gece neden uyur? Belki hayatımızda bir kere bile düşünmedik ama neden uyuduğumuzu merak edip biraz araştırdım. İşte hayatımızı etkileyen uyku hakkında ilginç bilgiler.
  Aslında cevabı çok basit. Çünkü uykuda bir nevi enerjimizi şarj ediyoruz. Ancaak bilimsel araştırmalar bu durumu farklı gösteriyor. En son yapılan araştırmalarda, 70 yaşında ingiliz bir kadının, her gece bir saat uyuyarak, hatta abartarak bir defasında 56 saat uyanık kaldıktan sonra sadece 1,5 saat uyuyarak ertesi gün güçlü bir performansla hayatını sürdürdüğü gözlemlenmiş.

  Hepimizin bildiği gibi, aslında gece uyumasak, ertesi gün adrenalin nedeni ile bütün aktivitelerimiz yavaşlar, performansımız düşer. Özellikle de İki gece ardarda uyumayan insanda durum daha berbattır. Dikkat ve konsantrasyon düşer ve hatalar artar.
  Üçüncü günden itibaren insan hayal görmeye başlar.Düşünce berraklığı kaybolur. Daha sonra da insan gerçekle ilişkisini keser.

  Fare deneylerinde bir canlıyı uyanık tutmaya çalışmakla ölümüne neden olunabileceği ispatlanmış.. Ayrıca arka arkaya geceleri yetersiz uyuyanlarda da benzeri problemler gözlemlenmiş. Uyku sırasında gözlemlenen olaylardan biri çocukların büyüme hormonlarının gelişmesi, diğeri ise bağışıklık sistemimiz için gerekli olan kimyasalların salgılanmasıdır.

  Şimdi asıl meseleye gelelim..Niçin uyuyoruz?

  [​IMG]

  İşte uyku hakkında bilmediğiniz ilginç gerçekler:

  - Uyku, insana kaslarını ve diğer dokularını onarma, yaşlanan veya ölen hücrelerini yenileme şansı verir.

  - Geceleri iyi uyursak, sabahları kendimizi iyi hissettiğimiz, hem vücudumuzun, hem de beynimizin yeni bir gün için kendisini tazelediği olgusudur.

  - Uyku, insan beynine hafızasındaki bilgileri düzenleme, gereksiz detayları unutma veya arşivleme şansı verir. Rüyalar da bu işlemin bir parçasıdır.

  - Uyku, enerji tüketimimizin miktarını azaltır. Bu nedenle günde 4-5 kez yerine üç öğün yemekle yetinebiliriz.

  - Uyku, bütün gün çalışan beynin bir şarj süresi olabilir. Diğer organlardaki enerji harcanmasını kısarak, beyin hücre aktiviteleri için gerekli olan enerjiyi artırabilir.


  İnsanların uyku ihtiyacı yaşlandıkça azalır. Yeni doğmuş bir bebeğin uyku ihtiyacı günde 20 saat iken, dört yaşında 12 saate, on sekiz yaşında 10 saate düşer. Yetişkinler uyku için 7-9 saate ihtiyaç duyarlar ama, genelde 6 saat yeterlidir.
  Hayvanlarda uyku süreçleri farklıdır. Mesela insan bir kere ve uzun süre uyurken, köpekler kısa aralıklarla bütün gün uyurlar. Hayvanların bir bölümü uyku için geceyi tercih ederken, bazıları da gündüzü tercih eder.
   
  Son düzenleme: 20 Şubat 2013