Nemrut ve Hz. İbrahim Hikayesi

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Demir tarafından 6 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Hz. İbrahim aleyhisselam Keldâni kavmine gönderilmiş bir peygamberdir. Bu kavmin kralı olan kibirli Nemrut kendisinin ilâh (yani tanrı) olduğunu iddia ediyor ve yönettiği halkı kendisine tapmaya zorluyordu. Onun ilâh olduğunu kabul etmeyenleri de öldürtüyordu.

  Hz. İbrahim aleyhisselam Keldâni halkına gerçekleri anlatmaya başladığında ona çok az kişi iman etmişti. Hz. İbrahim aleyhisselam ‘ın Allah‘tan bahsettiğini ve kendisini reddettiğini öğrenen Nemrut onu yakalattı ve hapsetti.

  Daha sonra aylarca odun ve çalı-çırpı toplatarak dumanı gökleri kaplayan ve etrafında kuşların bile uçamadığı kocaman bir ateş yaktırdı. Niyeti Hz. İbrahim aleyhisselam ‘ı bu ateşe atıp yakarak cezalandırmaktı.

  Fakat ateş o kadar büyüktü ki hiç kimse ona yanaşamıyordu. Hz. İbrahim aleyhisselam ‘ı uzaktan ateşe fırlatmaya karar verdiler ve bu yüzden bir mancınık yaptılar. Ardından Hz. İbrahim aleyhisselam ‘ı o mancınığa oturttular. Bütün halk toplanmış bu olayı seyretmekteydi. Hz. İbrahim aleyhisselam ise Allah’a güvenip teslim olmuş bir hâlde hiçbir karşı koymada bulunmadan bekliyordu.

  Nitekim Hz. İbrahim aleyhisselam ‘ı ateşe fırlattılar. O sırada Allah ateşe şöyle emretti: “Ey ateş! İbrahim’e serin ve selametli ol!” (21;69) Bundan sonra Hz. İbrahim aleyhisselam ‘ın düştüğü ateş bir gül bahçesine döndü. O kocaman ateşten eser kalmadı. Bu olayı gözleriyle gören halk şaşkınlıktan öylece kalakaldı ve onlardan bir kısmı hemen oracıkta Hz. İbrahim aleyhisselam ‘a iman ettiler.

  Fakat Nemrut ise kibrinden dolayı bu apaçık mucizeyle bile imana gelmedi. Onu büyüklük duygusu öylesine bürümüştü ki gözünün önünde gül bahçesine dönen ateş bile iman etmesini sağlayamadı.

  İşte herkesin görüp kabul ettiği bu gün gibi açık gerçeği Nemrut kibrinden dolayı görüp kabul edememişti.