Nene Hatun Kısaca Hayatı

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 22 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Nene Hatun Biyografisi


  Nene Hatun Hayatı Hakkında Bilgi


  1. Tarih boyunca yaşadığı sayısız zorluklara karşın, her karış toprağından isimsiz kahramanların yetiştiği, destanlaşan mücadele örneklerinin sergilendiği Anadolu’nun, efsanevi isimlerinden, hayranlık uyandıran şahsiyetlerinden Nene Hatun 22 Mayıs 1955’te vefat etti.

  1877-1878 yılları arasında yapılan Türk-Rus savaşında Aziziye Tabyasını geri almak için verdiği mücadeleyle bir kahramanlık destanı yazan Nene Hatun, bu mücadelesi ile “Aziziye Kahramanı” unvanını almış, Anadolu kadınının fedakârlığının, cesaretinin, kahramanlığının sembolü olmuştur.

  Henüz 20 yaşlarındayken, küçük yaştaki oğlunu ve 3 aylık kızını evde bırakarak Rus işgaline karşı mücadeleye katılan Nene Hatun, kadını-erkeği, genci-yaşlısı bütün Erzurum halkıyla birlikte, ellerine geçirdikleri balta, satır, tırpan, kazma ile Ruslara karşı savaşmış, Aziziye Tabyası geri alınmıştır. Nene Hatun'un vatan için mücâdelesi, Erzurum tamamen bağımsızlığına kavuşuncaya kadar devam etmiş, Erzurum'un her karış toprağında cephâne taşıyarak, yaralılara hemşirelik yaparak, yemek pişirerek, su dağıtarak webokur.net Mehmetçiğin ihtiyaç duyduğu her yere koşarak destanlaşmıştır. Zatürre hastalığından dolayı 98 yaşında vefat eden Nene Hatun kurtuluş mücadelesini verdiği Aziziye Tabyası'na defnedilmiştir.
  Nene Hatun’un ve Anadolu’nun yetiştirdiği kahramanların vatan için, millet için verdikleri mücadele, örnek kişilikleri tüm dünyada hayranlık uyandırmış, Kore zaferinden sonra Erzurum’a gelen NATO Başkomutanı General Ridgway Nene Hâtun’u ziyareti esnasında bu hayranlığı şu cümlelerinde dile getirmiştir:

  “Birçok milletler, kahramanlarını sadece kahramanlık sanatı olan ordularının içinde ararlar ve ancak böylelikle bulurlar. Türklerde ise hakikî kahramanlar, akla gelmeyen mütevazı köşelerin iddiasız sakinleridir. Çünkü onlar kahramanlık iddiasında da değillerdir. Buna ihtiyaçları da yoktur. Çünkü kahraman olarak yaratılmışlardır.
   

  Ekli Dosyalar:


 2. Elif

  Elif Yönetici Admin