Neoteni Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 21 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici  Neoteni

  Neoteni, Bir kişinin olgunluk dönemine geçme süresinin daha yavaş olmasından kaynaklı olarak kişinin daha uzun bir zaman sürecinin ardından büyümesine neoteni adı verilmektedir. Büyük beyinlerin gelişiminde en fazla önemi olan etmenler arasında yer almakta olan neoteni, Darwin’in teorilerini benimsemiş kişilere göre ise kişinin evrim sürecine katkıda bulunan başlıca özellikler arasında yer almaktadır. Davranış psikolojisine göre ise neoteni kelimesi, bir türün yetişkin olanlarında gözlemlenebilen, gençlikteki özelliklerinin korunması anlamını taşımaktadır. Bu özelliği olan insanlar, dışarıdan gözlemleyen bir kişi için enerji ile merak ile ve dünyamızın bitmeye bir kaynak oluşturduğuna inanmaktadırlar.
  Neoteni kelimesi kişinin sıçramalı olarak yani kestirme bir yoldan evrimini ifade etmektedir. Bu demek oluyor ki, kişinin çocukken var olan özelliklerinin doğal bir yol ile insan türünün tüm nesillerinin yetişkinliğe taşımasına neoteni adı verilmektedir. Böyle bir durumda ise evrim, bizi bizden çok eski nesillerimizden bazı alanlarda daha güçsüz kılarken, biz yeni nesillere merak ile geniş öğrenme kapasitesi ve bir birimiz ile derinden bağlılık kurma becerisini bırakmaktadır.

  İnsanların yaşamları boyunca öğreniyor olma yetisinin bulunmasından da anlaşıldığı üzere, neoteni insan ırkı için de olumlu olarak işlemektedir. Bunun yanı sıra, çocukluk döneminin normalden daha uzun sürmesi bize, etrafımızda olan biten birçok şeyi irdelememize, içselleştirmemize yardım etmektedir. Yetişkinlik dönemine giren insanlar da kendilerine farklı ya da yeni düşünme yolları geliştirmekte ve yenidünya düzenine uyum sağlamak için çaba sarf etmektedir.