Nesli Tükenen Deniz Canlıları

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve webkolik tarafından 14 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Aşırı avlanmaya yakın zamanda son verilmezse bazı balık türlerinin soyu tükenecektir. Balıkçılık okyanus yaşamını diğer yollarla da tehlikeye atabilir.Balıkçılar aynı türden çok sayıda balık avladıkları için, o türdeki balıkların sayısı azalmaya başlar. Buna aşırı avlanma denir.

  Gırgır ağları büyük çantalara benzer. Orkinos balığı avlamak için kullanılmasına karşın, yunuslarda sık sık bu ağlara takılmaktadır.
  Trol ağları balık avlamak için denizin dibine atılır. Ancak bu ağlar deniz dibindeki bitkileri de topladıklarından, pek çok deniz canlısının neslini yok etmektedir.

  Nesli tükenmekte olan deniz canlılarını şöyle sıralamak mümkün:

  Kısa Gagalı Yunus Balığı: Son 40 yıl içerisinde türün nüfusu yaşam alanlarının bozulması ve aşırı avlanma nedeni ile hızla azaldı.

  Caretta Carettalar: Her geçen gün türleri azalan Caretta Carettalar günümüzde koruma altına alındı. Sahillerdeki yanlış yapılanma ve deniz kirliliği caretta carettaların sonunu getiriyor.

  Akdeniz Foku: Bütün dünyada nesli tükenmek üzere olan Akdeniz fokları Dünya Doğayı Koruma Birliği tarafınca koruma altına alınan 12 canlı türünden biridir.