Neslin korunması ile ilgili ayetler

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 25 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Neslin Korunması

  Bu konuda Kur'an-ı Kerim'de şöyle bir ayet vardır: “Zinaya yaklaşmayın.Çünkü o,son derece çirkin bir iştir ve çok kötü bir yoldur.” İnsan,onurlu bir varlık olarak yaratılmıştır. Onun üremesi,diğer canlılar gibi gelişigüzel olamaz.Bunu sağlamak için de İslam,evliliği tavsiye etmiş,şehvetin kontrolsüz ve disiplinsiz bir şekilde kullanılması anlamına gelen zinayı yasaklamıştır

  Ayrıca bu yasağı çiğneyenlere de bazı yaptırımlar getirilmiştir. Zina,sağlıklı nesillerin yetişmesine ve mutlu yuvaların sürdürülmesine engeldir.Dolayısıyla İslam, birey ve toplumları sadece zinanın yasak oluşu konusunda değil aynı zamanda onun yaygınlaşmasına ortam hazırlayan konularda da farkındalık oluşturmaya davet etmiştir. Nesil emniyetini ortadan kaldıran zinayı engelleme konusunda birey ve toplumların eğitilmesi gerekir.İslam, maddi bakımdan yoksul olup da evlenme imkanı olmayan insanları evlendirmeyi topluma bir görev olarak verir.

  Bir tek insanı, kadın-erkek olarak iki ayrı cins olarak yaratıp birini diğeriyle mutlu etmek, aralarında gönül ve sevgi bağı tesis etmek Yüce Allah’ın insanlığa en büyük bağışıdır.

  Bir ayette de: “Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de onun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır” buyurulmaktadır. Dolayısıyla da İslam’da meşru evlilik özendirilmiştir.