Network Geliştirme Tavsiyeleri

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 19 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Linkedin'de Networkünüzü Geliştirmenin Yolları

  Linkedin Network Geliştirme Tavsiyeleri

  Linkedin bağlantıları az rakamlarla gösterilse de ulaşılan bağlantı sayısı bir hayli fazladır.Linkedin iletişim kurmanın çok farklı bir yoludur.Diğer profillleriniz sizi karakterize edebilir. Ama Linkedin sizi, kurumsal kimliğiniz ile ortaya çıkarır.Linkedin’de başarılı bir strateji oluşturarak networkünüzü geliştirmek hem şirketler için hem de iş arayanlar için tanınırlılığı arttırıcı bir durumdur.

  [​IMG]

  Diyalog kurun. Diyalog sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmanın temel öğesidir. Bir çok kişinin sosyal ağları bilgi edinmek, paylaşım yapmak ve kafasındaki sorulara cevap bulmak için kullandığını bilin.Linkedin, kullanıcılarına bilgi pazarı servisi olarak adlandırabileceğimiz bir hizmet sunar. Linkedin üzerinde ilgi alanlarınız ve eğitiminizle ilgili konularda açılmış olan soru-cevap forumlarında arama yapın. Cevabından emin olduğunuz konularda soruları soran kullanıcılara yardımcı olarak kişisel bir diyalog oluşturun. İnternet üzerinden yaratacağınız bu diyalogla her ne kadar kişileri birebir tanıma fırsatı yakalayamazsanız da, mesleğiniz ile ilgili güçlü bir bağlantı oluşturabilirsiniz.

  Küçük bir çevre ile büyük bir ağa ulaşabilirsiniz. 50 bağlantısı olan bir profilin ulaştığı ağı görebilirsiniz. Bu çevreyi Twitter ile bağlayıp etkileşimi artırabilirsiniz. Mesleki yanınız profilinizle doğru orantılıdır. Ağınızda açık olmanız, düşüncelerinizi paylaşmanız profilinize değer katar. Sektörün dışına çıkmamanız kendi alanınıza verdiğiniz değeri gösterir.


  Ortak bağlantılardan yardım isteyin. Linkedin üzerinden ikici ya da üçüncü dereceden bir kişi ile bağlantıya geçmek, ona sorular yöneltmek ya da bir konu hakkındaki görüşünü almak istiyorsanız direkt olarak bağlantı isteği göndermek yerine, ortak olan arkadaşlarınızdan birine sizi tanıştırmasını konusunda yardım isteyin. Bunu yaparken, yardım istediğiniz kişinin bağlantı kurmaya çalıştığınız kişiyi gerçekten tanıdığına emin olun.

  Mevcut pozisyonunuz hakkında tavsiye yazısı isteyin. Tavsiye yazıları Linkedin’in en önemli network aracıdır. Daha önceki yazılarımda bu konuda dikkat etmeniz gerekenleri detaylı bir şekilde açıklamıştım. Burada bahsetmek istediğim konu ise, başvuracağınız şirketlerin insan kaynakları yöneticilerinin dikkatini daha kolay çekmek için, mevcut ya da bir önceki çalıştığınız yerdeki patronunuzdan direkt olarak görev yaptığınız pozisyondaki yetenekleriniz hakkında bir tavsiye yazısı almanızdır.

  Grup oluşturun.
  Linkedin üzerindeki gruplar tartışmalara, iş listelerine ve genellikle de kullanıcılarına birçok konuda yardım eden küçük kullanıcı topluluklarıdır. Bir grup oluşturmak, çokça takipçiye ulaşmak ve takipçi sayısını zaman içerisinde muhafaza etmek, Linkedin üzerindeki bağlantı sayınızı dolayısıyla da networkünüzü genişletecektir.

  Ağınıza ilgi dışında profilleri bağlamayın. Profilinizde ilgi alanlarınıza yakın, bilgi ve tecrübe yönünden faydalı bağlantıları barındırın.Ağınızın gelişmiş bir yapıya sahip olması en önemlisi.
  Kapasitenizi ölçün. Toplam bağlantı sayısını azami bir rakamda tutun. Kendinizi ölçerek bu rakama ulaşabilirsiniz. İlişkileriniz bu sayede daha iyi gelişebilir.Şirket yöneticileri, girişimcilerden bir sürü teklif alabiliyor. Linkedin bir filtre gibi referans sistem ile çalışır.
  kaynak: sosyalmedya​