Nevruz ne demektir kısaca

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Demir tarafından 5 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

  1. Nevruz nedir kısa bilgi

    Farsça kökenli bir kelime olan nevruz “yeni gün” anlamına gelir. Kışın bitip, tüm canlıların baharla kucaklaştığı gün olarak kabul edilir ve doğudan batıya çok geniş bir coğrafyada çeşitli eğlence etkinlikleriyle kutlanır. Şüphesiz nevruzun en çok bilinen eğlencesi dilek tutularak yanan bir ateşin üstünden atlamaktır.

    Nevruz bayramının çok eski bir geçmişinin olduğu bilinmektedir. Zira nevruza dair ilk yazılı kanıtlara 2. yüzyılda Pers kaynaklarında rastlanmıştır. Her ulusun kendi kültür değerleriyle özleştirerek kutladığı nevruz bayramı geçmişten günümüze kadar gelmiş ve başlangıcı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 21 Mart olarak ilan edilmiştir. İslam dininde nevruzun mübarek bir gün veya dini bayram olduğu yer almadığı gibi İslam tarihinde de nevruz kutlamaları yapılmamıştır. Ancak Türk’lerin ilk milli bayramının olduğu ifade edilmektedir.

    Bahar müjdecisi nevruz aynı zamanda insanların kaynaşmasına ve birbirleri ile olan ilişkilerinin pekişmesine de büyük katkı sağlamaktadır.