Nikita Kruşçev Kimdir

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 10 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici


  Nikita Kruşçev (Hruşçyov) Kimdir Hayatı Biyografisi

  Nikita Kruşçev Hakkında Bilgi

  17 Nisan 1894 tarihinde Ukrayna'nın Kalinovka kentinde doğan Nikita Kruşçev, 11 Eylül 1971 günü Moskova'da öldü. Nikita Kruşçev okunuşu Hruşçyov olan soyadı, Türkiye'de genellikle İngilizce Khrushchev yazımındaki gibi Kruşçev olarak olarak telaffuz edilir.Nikita Kruşçev Sovyet devlet adamı ve Sovyetler Birliği Komünist Partisi birinci sekreteridir.

  Nikita Kruşçev,Sovyet yurttaşlarının turist olarak ülke dışına çıkmasına ilk defa imkan sağladı. Dış politikada, hem sosyalist hem kapitalist ülkelerle ilişkilerin genişlemesi için çaba göstermiştir. Konvansiyonel silahları azaltarak, nükleer füzeleri geliştirme çabaları nedeniyle Sovyet askeri yetkililerinin sert muhalefetine hedef oldu. Uyguladığı tarım politikasında başarısız oldu.
  14 Ekim 1964 günü yapılan Merkez Komitesi toplantısında, ileri yaşı ve bozulan sağlığı ndeniyle istifa eden Kruşçev parti birinci sekreterliği ve başbakanlık vazifelerinden ayrıldı. Hayatının son yıllarını Moskova'daki evinde sessiz olarak geçirdi.
  Nikita Kruşçev Ölümü halka 48 saat geçtikten sonra haber verildi. Devlet töreni yapılmadan Moskova'da Novodeviçiy Manastırı Mezarlığına gömülmüştür.
  [​IMG]