Nikolay Morozov Kimdir

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Merve tarafından 30 Haziran 2012 başlatılmıştır. 1. Nikolay Morozov Hayatı

  Nikolay Morozov Hakkında Bilgi

  Nikolay Aleksandroviç Morozov, 7 Temmuz 1854'te doğmuş; 30 Haziran 1946 yılında vefat etmiştir. Rus devrimci ve bilim adamı. Kimya, fizik, astronomi, matematik ve tarih eserlerin yazarı. Yeni Kronoloji kurucusu.

  Nikolay Morozov, Scaliger ve Petavius’ün kronolojisini daha tesirli ve modern usuller metotlar kullanarak düzeltmeye çalışan Rus bilim adamıydı.

  "İsa. Doğa bilimlerinin aydınlatmasındaki İnsanlık Tarihi" adında 7 ciltlik yayınlayarak eski kronoloji belli yanlışları düzelti. Bunu yaparken, en son matematik ,astronomi, lisan, filoloji ve jeoloji bilimlerindeki buluşları ve ilerlemeleri de kullandı. Bu kurduğu Yeni Kronoloji sıralamada bütün eski tarihi olaylar İsa’ nın doğuşundan 4 asır sonradan başlamaktadır. Buna göre tarihte çok büyük bir tarihleme farkı doğmuştur., 1973 senesinde Moskova Devlet Üniversitesinde bir grup genç matematikçi eski olayların oluşlarının doğruluğunun incelenmesinin ehemmiyetini anlayarak Evrensel Kronolojideki mühim hadiselerin menbaını ve oluş şekillerini incelemeye tabi tutular. Onlardan birisi olan Profesör Anatoli Fomenko birkaç yeni tarihleme metodu keşf ederek bunları da uygulamaya sokarak baştan bir Evrensel Kronoloji listesi yaptı. Bu versiyon N.A. Morozov’unkinden daha radikal bir çalışmaydı. Ona göre insanlığın Evrensel Tarihi Milattan Sonra 900 senesinde başlamaktaydı. Buna göre Eski Ahit'teki olayların çoğuda M.S. 1300 senelerinde başlamaktaydı.


  kaynak:wikipedia​