Noktalama İşaretlerinin Önemi Nedir Kısaca

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 5 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Noktalama İşaretlerinin Önemi

  Yazılı anlatımda yazım (imlâ) kurallarına ve noktalama işaretlerine dikkat edilir. Yerinde kullanılmayan noktalama işaretleri yazım hataları sözün anlamını değiştirir.

  Nesir hâlinde yazılan düşünce yazılarında giriş gelişme ve sonuç bölümleri bulunur. Yazının konu ile ilgili ilk bölümüne giriş; düşüncelerin açıklanıp örneklendiği karşılaştırmaların yapıldığı bölüme gelişme; düşüncelerin bir sonuca bir yargıya varıldığı bölüme de sonuç bölümü denir. Hikâye roman tiyatro gibi türlerde bu bölümlere serim düğüm ve çözüm adı verilir.

  Her yazının bir ana düşüncesi ya da ana duygusu (tema) vardır. Bir yazıda yazarın okuyucuya vermek istediği temel düşünceye ana düşünce denir. Ana düşünceyi destekleyen ve diğer paragraflarda yer alan düşüncelere de yardımcı düşünce denir. Yazı düşünceler arasında bir bağ kurularak geliştirilir.

  Türk edebiyatında nesir (düz yazı) biçiminde yazılan eserlere mensur eser denir.

  Yazılı anlatım nazım ve nesir olmak üzere ikiye ayrılır.

  a. Nazım
  Duygu düşünce ve hayallerin ölçülü uyaklı dizeler hâlinde anlatılmasına nazım denir.

  b. Nesir
  Duygu düşünce ve hayallerin cümle ve paragraflar hâlinde dil bilgisi kurallarına uygun olarak anlatılmasına nesir denir. Nesir sözü Arapça dağıtmak saçmak yaymak anlamlarına gelir. Burada kastedilen duygu ve düşüncenin açılması yayılması yani açık seçik anlaşılır hâle gelmesidir. Nesirde düşünceler ifade edilirken noktalama

  Güzel bir cümlede şu nitelikler bulunur:

  Açıklık: Söylenmek istenen düşüncenin herkes tarafından aynı şekilde kolayca anlaşılmasıdır.
  Duruluk: Düşünce ve duygunun gerektiği kadar sözcükle anlatılmasıdır. Duru bir cümlede gereksiz sözcüklere ve öğelere yer verilmez.
  Yalınlık (sadelik): Süse ve gösterişe kaçmadan az sözle duygu ve düşüncelerin dile getirilmesidir.
  Akıcılık: Yazıda dile takılacak pürüzlerin olmamasına akıcılık denir
   

 2. ben bilmemek turkısh meh... thank you çok guzel