Nükleer Enerji Hangi Alanlarda Kullanılır

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Lavinia tarafından 14 Ocak 2013 başlatılmıştır. 1. Nükleer Enerji Kullanım Alanları

  Nükleer enerji atomun çekirdeğinden elde edilen bir enerji türüdür. Kütlenin enerjiye dönüşümünü ifade eden Albert Einstein'a ait olan E=mc² formülü ile ilişkilidir.

  Nükleer Enerji Hangi Alanlarda Kullanılır
  Uranyum ya da plütonyum gibi bazı atomların çekirdekleri nötron bombardımanına tutulduklarında patlamakta ve bu çekirdeklerden çok daha küçük kütleli sayılamayacak kadar çok tanecik vererek parçalanmaktadır. Patlama öncesi ve sonrasındaki taneciklerin kütleleri arasındaki fark atom çekirdeklerinin parçalanması sırasında yiten yeni enerjiye dönüşen madde miktarıdır.

  Eğer bu olay çok sayıda çekirdekte aynı anda doğarsa bir bomba elde edilir. Bu enerjiyi kullanılabilir duruma getirmek için nükleer reaktörlerde tepkime yavaşlatılır. Böylece elde edilen büyük enerjiyle bir sıvı ısıtılarak elektrik enerjisi üretiminde kullanılır.

  Nükleer enerji elektrik üretiminde her ne kadar yasak olsa da savaş durumunda birçok ülkede mevcuttur. Ayrıca nükleer denizaltı ve gemilerde kullanılır. Bu gemilerde diğer yakıtlar gibi tekrar doldurma gibi bir şey yoktur.