Öğretmenler İle İlgili Kompozisyon

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Lavinia tarafından 13 Ekim 2012 başlatılmıştır.


  1. Öğretmenler hakkında kompozisyon

    Öğretmen konulu kompozisyon

    Öğretme işini görev edinen kişilere öğretmen adı verilir. Öğretmenler milli birlik ve beraberliğimizin teminatıdır. Bir milletin milli, ahlâki ve kültürel yönden güçlü ve medeniyet bakımından kalkınmış olması öğretmenlerinin üstün çalışmalarına bağlıdır. Öğretmenler bizleri ham bir madde olarak ele alarak üzerimizde titiz, dikkatli ve sabırlı çalışmalar yaparlar. Böylece duygularımıza, ruhumuza, fikirlerimize ve hayata bakışımıza en güzel desenleri verirler.

    Mustafa Kemal Atatürk öğretmenlere hitaben yaptığı bir konuşmada toplumu şekillendirme adına öğretmenlere nasıl önemli bir görev düştüğünü şu sözlerle açıklanmıştır: “Arkadaşlar, yeni Türkiye’nin birkaç yıla sığdırdığı askerlik, siyaset ve yönetim alanlarındaki devrimler, sizin; sayın öğretmenler, sizin toplumda ve düşünce yaşamınızda yapacağınız devrimlerdeki başarınızla gerçekleşecektir. Hiçbir zaman unutmayın ki, Cumhuriyet sizden “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” nesiller ister.” Böylesine mühim bir görevi olan öğretmenlere toplumsal açıdan çok önemli görevler düşmektedir.

    Öğretmenlik insanlık tarihinin en anlamlı ve ölümsüz mesleğidir. Evrensel medeniyet kulesi hiç şüphesiz ki fedakâr ve cefakâr öğretmenleri sayesinde yükselecektir.