Öjenik Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 29 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici


  Öjenik

  Öjenik, İlk kullanım dönemi Eflatun a kadar uzansa da, modern olarak ilk kez, Sir Francis Galton tarafından ortaya sürülmüş olan, sağlıksız ceninleri ayırıp, sağlıklı ceninler yetiştirmenin çarelerini arayan, bilimselliği tartışmalı olan bir toplumsal akım ya da, toplumsal felsefeye verilen addır.
  Eugenics Galton un iyi tür manasında olan, eski Yunancadan üretmiş olduğu sözcüktür. Nitekim, doğumların devlet tarafından kontrollü olarak yapılması düşüncesini ilk ortaya koyan, ünlü yunanlı filazof Eflatun dur. Galton, Evrim teorisinin de etkisiyle, insandaki kalıtımla geçen özellikleri, farklı zihinsel yetenekleri ve kişisel özellikleri ölçerek, bulmaya girişti. Öyle bir varsayımla hareket ediyordu ki, bireysel farklılıkları gösterebildiğinde, dolaylı bir şekillde, genetik etkeni de göstermiş olacağını sanıyordu.
  Galton ve çağdaşı olan Wund un, insan fonksiyonlarının laboratuvarda ölçülebileceğini öne süren öncü çabalarıyla, liberal siyaset felsefesinin kurucusu olarak kabul edilmiş olan John Locke adlı kişinin, uyumculuğunun bütün bilginin duyumlardan gelmekte olduğu biçimindeki önermesi birleştiği zaman, zekayı ölçmeye çalışan psikologlar, daha fazla bireyler arasındaki duyusal farklılıklara yönelmişlerdir. Zeka farklılıklarını görme keskinliğinden, acıya olan duyarlılığa, hatta avuç içinde bulunan çizgilere kadar, bir çok faktörle açıklamaya kalkışmışlardır. Bir iddiaya göre yalnızca Kaliforniya da zorla kısırlaştırılmış olan insan sayısı, yaklaşık olarak 64.000 civarı olmuştur. Zihinsel engellilerin çoğunluğu da, beyaz olmayanlardır. 20. yüzyılın ilk döneminde çok sayıda ilgi toplayan öjeni teorisi, sakat ve hasta insanların seçilmesi ve sağlıklı bireylerin çoğaltılması yönünde, bir insan ırkının ıslah edilmesi manasına geliyordu. Öjeni teorisine göre, nasıl sağlıklı olan hayvanlar birbirleriyle çiftleştirilerek iyi hayvan cinsleri türetiliyorsa, bir insan ırkı da tamamen, yok edilebilirdi.

  Öjenik Uygarlık, yeryüzünde kendi kendine devam etmekte olan organik hayatı, doğal halinden kopararak, önceden belirlenen ihtiyaçlar yönünde, yeniden oluşturma gayesi olarak ifade edilebilir. Doğal olana antipatiyle yaklaşan Öjenik kavramı, uygarlık anlayışı, biyoteknolojinin insana ve bütün diğer canlı organizmalara yoğun bir şekilde uygulanmasını ileri sürmektedir.