Ökaryot Hücre Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 20 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Ökaryot Hücre

  Ökaryot hücre, birçok canlıda bulunmaktadır. Özellikle hayvanlarda, mantarlarda ve diğer bitkilerde bu hücrelere sıkça rastlamak mümkündür. Bu hücreler genellikle diğer hücrelere göre çok daha büyüktür. Bu nedenle incelemeler sırasında çok daha rahat bir şekilde görülür. Ökaryot hücrelerin boyutlarının büyük olması, bu hücreler içerisinde bulunan organellerin çok daha rahat bir şekilde hareket etmesini sağlamaktadır. Ökaryot hücrelerin içerisinde başta organeller bulunmaktadır. Bu organeller çeşitli iç zarlarla çevrilerek korunmaktadır. Bunların yanında ayrıca biyolojide mikroiplik denilen ara ipliklerden oluşmuştur. Bu ipliklerin en önemli özelliği ise hücre içerisinde bulunan organelleri bir arada tutarak hücrenin dağılmasını engellemektir. Ökaryot hücreler bir de hücre iskeletine sahiptirler. Sahip oldukları hücre iskeleti sayesinde bu hücrelerin belirli bir iç yapısı ve belirli bir şekli vardır. Bu hücreler DNA ve kromozom olarak adlandırılan tomorlar halindedir. Şekil olarak doğrusal bir şekle sahip oldukları için parmağa benzetilebilir. Hücrede bulunan DNA ve kromozomlar, hücre bölünmesi sırasında çekirdeğin bölünerek kopyalanması için mikrotüpçükler şeklinde çekilirler. Bu hücreler direk olarak eşeysiz hücre bölünmesi geçirerek çoğalırlar. Yani ökaryot hücreler mitoz bölünme geçirerek çoğalırlar. Buradan bazı hayvanların mitoz ile geliştiğini söyleyebiliriz. Ökaryot hücrelerin içinde olduğu gibi dışında da zarlar bulunmaktadır. Ökaryot hücrenin dış zarı, kofullarda ve veziküllerde olduğu gibi bölünme sırasında tomurcuklanma şeklinde bölünerek hücreyi korumaya devam eder. Ökaryot hücrelerde çekirdek, çift zar ile kapatılmıştır. Yani bu hücrelerde çekirdeğin çok daha fazla korunduğunu söyleyebiliriz.

  Ökaryot hücrenin farklılıkları:

  Bitkilerde, hayvanlarda, mantarlarda ve protistalarda bulunan ökaryot hücreler bu şekilde dört farklı gruba ayrılıştır. Tabi ki bu grupların ayrılmasına neden olan bazı farklılıklar bulunur. Hücreler her ne kadar ökaryot olsa bile yine de birçok farklılık bulunur. Günümüzde ortaya çıkarılmış çok çeşitli ökaryot hücreler bulunmaktadır.
  • Ökaryot hayvan hücresi, hayvanların dokularını oluşturan hücrelerde görülmektedir. Hayvanlarda bulunan ökaryot hücre farklılıklarından en önemlisi bu hücrelerde herhangi bir hücre duvarının ve kloroplastlarının olmamasıdır. Bunun yanında bir diğer farklılığı ise hayvan hücrelerinde ökaryot hücre kofulları son derece küçüktür.
  • Ökaryot olan hayvan hücrelerinde hücre zarı son derece esnektir. Bu nedenle birçok hayvanın dokuları çeşitli şekillere girebilir. Bunun yanı sıra hücre zarının esnek olması, hücre içerisinde farklı cisimlerin alınmasını kolaylaştırır.
  • Bitkilerde ise ökaryot hücre, kamçısı yani flagellası olmayan bitkilerde hayvan hücrelerinde olduğu gibi sentroiller bulunmamaktadır.
  • Bunun yanında bitkilerde bulunan ökaryot hücrelerin bir diğer farkı ise besin depolamak için çeşitli biyokimyasal maddeleri depolayabilir olmalarıdır. Bu şekilde hücrenin yaşamı daha kolay ve daha uzun hale gelmiş olmaktadır.
  • Mantarlardaki ökaryot hücre farklılıklarına bakacak olursak bunlarda hücre duvarı direk olarak kitin adı verilen maddeden oluşmuştur. Bunun yanında mantar hücrelerinde hücreler birbirlerinden daha az ayrılmışlardır. Bu hücrelerin gözenekli olmaları, içerisinden sitoplazma ve diğer organellerin geçmesine neden olmaktadır.
  Ökaryot hücrenin tarihi:

  Ökaryot hücre
  , aslında geçmiş olarak son derece yakınlara dayanır. Bu hücreler tam olarak 1980 ile 1990'larda yapılan araştırmalarla ortaya çıkarılmıştır. Bu süreçlerde yapılan araştırmalarda rRNA lar çizilmiş fakat ciddi bilgi içeren sonuçlara ulaşılamamıştır. Bu süreçler sonrasında yapılan diğer araştırmalarda ökaryot hücreler tam olarak çözüme kavuşturulmuş ve günümüzdeki bilgiler kadar olmasa bile ciddi bilgiler elde edilmiştir.