Öksürüğü anında ne keser

Konusu 'Bitkisel Tedavi' forumundadır ve Ceren tarafından 16 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör  Kuru Öksürüğü anında ne keser

  Öksürüğün tedavisinde kullanılan ev ilaçları şunlardır:

  * Bir fincan üzüm suyu bir çay kaşığı bal eklenerek içilir.

  * 7 adet badem geceden suya yatırılarak ince kabuğu soyulur. 20 gram tereyağı ve 20 gram şeker eklenerek dövülür ve bir hamur yapılır. Sabah akşam yenilir.

  * Zerdeçal bitkisinin kökü kavrulur ve toz haline getirilir. Sabah akşam 2-3 gram yutulur.

  * Yatmadan önce anason çayı içilir.

  * 5 damla sarımsak suyu hergün, günde 3 defa içilmelidir.

  * 2 bardak suyun içine 1 çay kaşığı zencefil ve 1 çay kaşığı çemen tohumu eklenir. Su yarıyarıya azalana kadar kaynatılır. 1 çay kaşığı bal eklenerek içilir.

  * 1 su bardağı yeni sıkılmış turp suyu ile 1 çorba kaşığı süzme bal karıştırılır. Temiz bir şişeye konup, 12 saat bekletilir. Büyüklere, saat başı birer tatlı kaşığı; küçüklere ise birer kahve kaşığı verilir.

  * 2 su bardağı çiğ süte; 1 tane kuru incir doğranır. Kaynatıldıktan sonra, 20 dakika bekletilip, süzülür. Günde 2 kere, birer çay bardağı sıcak sıcak içilir.

  * 1 su bardağı şalgam suyuna; 2 tatlı kaşığı süzme bal konur. 5 dakika kaynatıldıktan sonra sıcak sıcak içilir.

  * 2 su bardağı çiğ süte; ince kıyılmış 5 diş sarmısak konur. 5 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Suyuna; 1 çorba kaşığı bal ilâve edilip, iyice karıştırılır. Günde 3 kere, sıcak sıcak birer kahve fincanı içilir.

  * Oda sıcaklığında bir adet portakalı alın ve üzerine bir delik açın. Kabuğa dağıtmayın. Delikten 2-3 kaşık toz şeker ve bal koyun. Yatma saatinizden 2 saat önce başlamak üzere portakalı önce boş bir tencereye koyun. Tencereyi su dolu başka bir tencereye oturtarak kısık ateşte kaynatmaya başlayın. 2 saat sonunda, yatmadan önce portakalı sıkarak suyunu için. Üzerinizi iyice örterek yatın. Üstüste iki gün bu tarifi uygulayın.

  * 100 gram toz zencefil, 50 gram kimyon ve 100 gram şekeri iyice karıştırın. Şeker yerine bal da kullanılabilir. Günde 3-4 defa birer tatlı kaşığı yiyin.

  * 1 bardak sıcak süte 1 çay kaşığı zerdeçal ekleyerek karıştırın ve günde birer defa için.

  * 4 bardak suya; 3 tutam kurutulmuş elma kabuğu konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Günde 3 kere, birer kahve fincanı içilir.

  * 4 bardak suya, 1 çorba kaşığı ıhlamur, 4 tane hatmi çiçeği, 1 limonun kabukları ve 1 tatlı kaşığı tarçın konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra temiz bir şişeye süzülür. Günde 3 kere, birer kahve fincanı içilir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 15 Aralık 2014