Okuma yazma olmasaydı hayatımızda hangi sıkıntılar yaşanırdı

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Deniz tarafından 27 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. Deniz

  Deniz Moderatör Yönetici


  Okuma yazma olmasaydı hayatımızda ne gibi sıkıntılar yaşanırdı

  Günümüz itibariyle okuma yazma öğrenmek her insan için şart haline gelmiş bir durumdur.

  Eski yıllarda ise maddi imkansızlıklar, yeterli sayıda okulların olmaması, eğitime yeterince önem verilmemesi ve aile bireylerinin çocuklarını okumaya teşvik etmek yerine çalışmaya yöneltmesinden dolayı okuma yazma bilmeyen kişi sayısının artmasının nedenlerinden başlıcalarıdır.

  Günümüzde bu durum değişerek bilinçli aileler sayesinde çocuklarını en iyi okullara göndererek zamanında kendilerine yapılmış olan hataların önüne geçmeyi bilmiştir. Okuma yazama bilmeseydik hayatımızda ne gibi farklılıklar olurdu.

  Öncelikle iş bulma olanaklarımız oldukça kısıtlanırdı. Belkide meslek kavramı diye bir şey olmazdı. İş bulsak bile anca karnımızı doyurabileceğimiz yada bizi bir adım bile ileriye taşımayacak tarzda işler bulabilirdik. Teknoloji bu gün bu seviyelerde olmazdı. Sağlık konusunda son derece geride kalarak en basit hastalık olan gripten bile ölen insanlarla karşılaşabilirdik.

  Okuma yazma bilmeyerek cahil bir insan olarak hayatımıza devam ederdik. Ne anlatılanı anlardık ne derdimizi doğru bir şekilde anlatabilirdik. Bu yüzden okuma yazmanın bizim hayatımızda önemi çok büyüktür.