Olasılık nedir kullanım alanları

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Mira tarafından 6 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Mira

  Mira Moderatör Yönetici

  Olasılık nedir kullanım alanları nelerdir?

  Olasılık günümüzün en önemli kavramlarından birisidir.Dünyamız teknoloji ve haberleşmenin gelişmesiyle büyük bir belirsizlik içine girmiştir.

  Olasılıklar bütün dallarda kullanılır ve kullanım alanı genişleyerek devam edecektir.Herkes hayatında günlük yaşantısında verdiği küçük kararlarda dahi olasılığı kullanmaktadır.

  Olasılık kavramı çeşitli yaklaşımlar yardımıyla açıklanmaya çalışılmıştır.

  Subjektif Görüş

  Ortada görüşülen bir düşüncenin veya olayın olma olasılığı kişiden kişiye göre değişir.Yani Türkiye’de 2023 yılında ekonomi hangi seviyelerde olacak? sorusuna bir ekonomist farklı görüş bildirirken bir siyasetçi farklı görüş bildirir.

  Klasik Görüş

  Bu görüşün ortaya koyduğu düşünce ise olasılığın kişiden kişiye değişim olmayacağı ve teorik olgulara dayanan bir yapı olduğudur.Yani gözlem ve deneye dayanmamaktadır.Gözlem ve deney yapmadan da karar verilebilir.

  Ampirik (Deneysel) Görüş

  Bu görüş elimizde olan bilgiler doğrultusunda yapılan gözlem ve deneyler sonucunda oluşmuş verilere olasılık denir.Yani Karadeniz bölgesinden balık sevmeyen bir bayan seçme olasılığımıza cevap vermek için elimizde tam bir bilgi ve bunlar doğrultusunda yapılmış gözlem ve deneylere ihtiyaç vardır.