Ölülere Hürmet

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 30 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Hadis: ''Ölülere sövmeyiniz. Dirilere eziyet etmiş olursunuz.''

  Bir müslümanın, ahirete irtihal etmiş bir müslüman kardeşine sövmesi doğru değildir. Bundan kendisi istifade edemediği gibi, günaha da girmiş olur. Aynı zamanda ölmüş olan o müslümanın çevresindekileri üzer.

  Düşünecek olursak, ölüp giden biri, artık dünyadan elini çekmiştir, ahiret aleminde layık olduğu mükafat ve cezaya kavuşmuştur. Onun hakkında fena sözler söylemek boşunadır. Ancak bir ölünün yapmış olduğu hayırlı işler varsa bunları methetmek bir kadirşinaslıktır ve başkalarını da teşvik etmektir. Yaptığı kötü işlere gelince, bunlar o şahsa özel ise onun arkasından bunları söylemek de boşunadır.

  Belki söyleyenler sorumlu olurlar. Fakat bir ölü, hayatta iken halka zararlı işler yapmış, halkın ahlakını ve davranış biçimlerini bozacak işler yapıp gitmiş ise onun bu hareketini halkın menfaati için söylemek caizdir. Bu durumda niyet güzel olup, halkı bilinçlendirmek ve onları birçok tehlikeden korumak gibi maksat olunca hayır işlemiş dahi sayılır. Ancak bu bilinçlendirme esnasında fitne çıkarıcı şekilde davranmak ise yanlıştır.