Özet Ölümsüz Aile Kitabının Özeti Kısa

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Nehir tarafından 25 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. Ölümsüz aile özeti kısaca

  Natalie Babbitt tarafından kaleme alınan Ölümsüz Aile kitabının konusu: Bir ormanın derinliklerinde bulunan bir pınardan su içen bir ailenin ölümsüz olması ve bundan dolayı yaşadıkları ve mutsuzlukları dile getirilmektedir.

  Kitabın özetini ise aşağıda okuyabilirsiniz.

  Olay bir kasabada geçmektedir ve kasabanın girişinde Foster’lere ait olan bir ev bulunmaktadır. Hemen yanında ise bir koru vardır ve bu koruya şu ana kadar kimse gitmez. Zaten bu koruya şimdiye kadar bir kişi gitseydi korunun içerisinde büyük bir pınar olduğunu keşfedeceklerdi. Ağustos ayının içerisindeyken Mae ailesinin annesi sabah erkenden uyanır ve eşini uyandırır. Çocuklarının yarın eve geleceğini söyler ve eşi bir rüya gördüğünü kendisini uykudan neden uyandırdığını söyler. Ancak Mae eşine o rüyayı devamlı gördüğünü ancak sonucun değişmeyeceğini söyler ve çocuklarını karşılamak için kasabaya gitmek ister.

  Bu sürede Winnie yalnızdır ve kardeşinin olmamasından dolayı üzüntü içerisindedir. İçinde bulunduğu dünyadan sıkılmıştır ve özgürlüğe doğru bir yolculuk yapmak istemektedir. Dünyasının değişmesini ister ve farklılık arayışına yönelmek ister. Bunları düşünürken akşamında karşısına yabancı adam çıkagelir ve kendisiyle konuşmaya başlar. Konuşmadan sonra büyük annesi konuşmaya engel olur ve o sırada korudan sesler duyulmaya başlar. Winnie koruya gitmek ister ve sabah erkenden uyanır. Koruya gittiği zaman oraları çok beğenir, bunca zaman neden gelmediğini düşünürken, karşısına çıkan farklı havanları, kuş cıvıltılarını duyarken sevinir ve ilerilere doğru gittikçe bir ışığın kendisini beklediğini görür. Macera arayışında olan kız korkuyla hala ilerlemeye devam eder. Merakla etrafa bakınırken kendisinden yaşça büyük olan bir genci görür ve göz göze gelirler. Tuck ailesinin bir ferdi olan Jesse hem dört yüz hem de on yedi yaşında olduğunu söyler. Annesi ve diğer abisiyle Winnie’yi görünce paniğe kapılırlar ve ona korkmamasını, her şeyi anlatacaklarını söylerler. Daha sonra ona müzik kutusunu açar ve doğadan gelen sesle, kutudan çıkan ses birbirinin aynıdır. Kızı rahatlatmışlardır ve birbirlerinin dost olduklarını söylerler.

  Winnie hayatında böyle şeyler duymadığı için tuhaf olduğunu düşünür ve Tuck ailesi kendi hayat hikâyesini anlatmaya başlar. Bundan uzun zaman önce oturacak yer bulmak için geldiklerini ve bu ormanda pınarın suyundan içtiklerini ve böylece yerleşimlerini anlatmıştır. Yaşadıkları olaylar onların ölümsüz olduğunu göstermektedir ve etraflarındaki dostlarının kendilerinden uzaklaşmaya başladıklarını anlatmışlardır. Pınarın suyunu içen kim olursa olsun hiç değişmeden aynı şekilde kalmaktadır. Winnie şimdiye kadar böyle bir şey duymamıştır ve her şeyin güzel olduğuna inanır. O insanlardan zarar gelmeyeceğini bilir ve onları sevmeye başlar. Onların evleriyle kendi evlerini kıyaslar ve onların özgürlük içerisinde yaşadığını düşünür. Hayatın bir anlamı olmadığını düşünür ve ölümsüzlüğün olmamasıyla yaşamanın da bir anlamı olmadığını sezer. Macera bu şekilde devam ederken karşılaştıkları olaylar ve yaşadıkları ise sürekli onları farklı bir şeye sürüklemektedir.

  Eserin sonunda ise Winnie ölmüştür. Tuck ailesi de kendilerine yeni bir yer aramaktadır. Bu sürede ise sadece müzik kutusundan çıkan melodi onlara eşlik etmektedir.