Ön Beyin Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 19 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Ön Beyin

  Ön beyin, tıpta ki adı ile frontal lob veya frontal korteks olarak adlandırılan, tanım olarak, iki göz küresinin üst noktasından başlayıp öne doğru çıkıntı vermek sureti ile alın ve saçlı deri bölgesinde sona eren bölgedir. Tüm beyin alanının üçte birini oluşturması, en üstte ve önde bir konumda bulunması ve işlevleri sebebi ile önemli bir yerdedir. Dikkat ve motivasyondan öğrenme ve anlama, düşüncelerimizi ifade etmekten problem çözmeye kadar oldukça geniş bir işlevi vardır ve yaşamımız da çok önemli bir yere sahiptir.

  Ön beyin bölgesi ve özellikleri


  Beynin ön bölgesi temel özellik olarak çalışmasına bakıldığında, en önemli özelliği dikkattir ve bu özellik uyanık halde iken en sık kullanılan özelliklerden birisidir. Dikkat özelliği ile birlikte oluşan diğer bir özellik ise kısa süreli oluşan bellektir. Ön beyinde gerçekleşen bu özellik ise, bir işe odaklanıp dikkati bir bölgeye yoğunlaştırması için işleyen ön belleğin etkin bir biçimde çalışıyor olmasını gerektirir. Beynin ön bölgesinin dikkati yoğunlaştırma ve bunu sürdürme özelliği dolayısıyla bir çok hastalığa da refakat ettiği söylenebilir. Örnek verecek olursak, nezle veya grip olduğumuzda dikkatimizin azalması, unutma gibi kısa süreli unutkanlıkların nedeni olarak ta, duyarlığı artmış olan beynin ön bölgesinin çalışma özellikleri olarak gösterilebilir.

  Beyinde uzun süreli tutulan bellek kayıtlarının bulunduğu hipokampus bölgesinden gerekli bilgilerin alınması ve değerlendirmeye tabi tutulması, ön beyin bölgesinde gerçekleşmektedir. Uzun ve orta geçmişimizle ilgili unutkanlıkların bir diğer sebebi de, ön beyin bölgesinin duyarlılığında meydana gelen artışlar ve buna bağlı olarak bilgilerin, beynin bellek deposundan çağrılmayışından meydana gelmektedir. Yapılan herhangi bir işin verimi ve iş sonunda meydana gelen yorgunluk hissi derecesi, beynin ön bölgesinde dikkat ve motivasyon özelliğine bağlı olarak ortaya çıkacaktır. Beynin ön bölgesinin motivasyon desteği ile örnek verecek olursak, okuma isteği ile ilgili eylemi gerçekleştiren bölge ön beyin bölgesidir, bu nedenle ön beyin bölgesinde çalışma bozuklukları olanların okumayı sevmemeleri de bu neden kaynaklanmaktadır. Yoğunlaşma ve dikkat durumunda ön beyin bölgesi dış uyarılara kendini kapatarak dikkatin sürekliliğini sağlar. Buna basit bir örnek vermemiz gerekirse, dış çevreden gelen sesler nedeni ile çalışamayan kişide dikkat eksikliği var demektir. Bu durum dikkatin toparlanamadığı diğer konular için de geçerlidir. Takıntılı kişilik özelliğinde ise bunun tam tersi olarak, ön beyinde dikkat yoğunlaşması aşırıdır, durdurulmaz konumdadır ve dikkatin yönü başka bir yere değiştirilemez boyuttadır, Ön beyin bölgesinin duyarlılığı ve çalışma belirtileri, her kişide az veya çok olarak ortaya çıkmak sureti ile farklı kişilik gelişmelerine neden olur.

  Kısaca ön beyin işlev olarak, hayatımızda ve yaşamımızda gerek duygusal, gerekse dikkat ve motivasyon kontrolü bakımından oldukça önemli bir yere sahiptir.