Organeller Nedir ve Görevleri

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Lavinia tarafından 2 Kasım 2013 başlatılmıştır.


 1. Hücre Organelleri ve görevler

  Organel sitoplazmada bulunan ve hücrenin solunumu, beslenmesi ve boşaltımı gibi yaşamsal olaylarının gerçekleştiği yapılara verilen isimdir. Hücrede bulunan organeller ve görevleri şöyledir:

  Mitokondri: Görevi bulunduğu hücre için enerji üretmek olan mitokondri, oksijeni kullanarak besinlerden enerji elde ederler. Sayıları hücre tipine göre değişir. Örneğin, enerji ihtiyacının fazla olduğu kas ve karaciğer hücrelerinde mitokondri sayısı diğer hücrelere göre daha fazladır. Bölünüp çoğalabilirler.
  Hücre içinde oksijenli solunum yapar. Hücreye gerekli enerjiyi sağlar. Çift katlı zarla çevrilidir.

  Ribozom: Hücre içinde protein sentezi yapar. Zarsızdır. Endoplazmik retikulum üzerinde dizilmiş halde ya da sitoplazma içinde serbest olarak bulunur.

  Endoplazmik Retikulum: Hücre içini ağ gibi saran bir yol olan endoplazmik retikulumun görevi madde iletimini gerçekleştirmektir. Ayrıca bazı maddeler depo edilir. Üzerinde ribozom bulunan endoplâzmik retikuluma granüllü endoplâzmik retikulum denir. Tek katlı zardan oluşur.

  Lizozom: Hücre içi sindiriminde görevlidir. Tek katlı zarla çevrilidir. Bakteriler, mavi-yeşil algler (su yosunu) ve alyuvarlar hariç bütün hücrelerde bulunur. Lizozomlar büyük tanecikleri, yaşlanmış organelleri taşıdıkları enzimlerle parçalarlar. Genellikle hayvansal hücrelerde bulunur.

  Golgi Cisimciği: Üst üste dizilmiş yassı keseler şeklindedir. Endoplâzmik retikulumun yapısına benzer bir yapısı vardır, fakat üzerinde ribozom bulunmaz. Hücre içinde salgı üretimi ve madde paketlenmesinde görev alır. Tek katlı zardan oluşur.

  Koful: Hücre içinde atık madde, su ve besin depolayan kese şeklindeki yapılardır. Tek katlı zardan oluşur. Bitki hücrelerinde büyük, hayvan hücrelerinde ise küçüktür. Yaşlanmış hücrelerde kofullar büyük ve az olur.

  Sentrozom: Hücre bölünmesinde görev alan sentrozom sadece hayvan hücrelerinde bulunur.

  Plastitler: Sadece bitki hücrelerinde bulunurlar. Plastitler üç çeşittir:

  1. Kloroplastlar (Açıklamasına yukarıdan ulaşabilirsiniz)
  2. Kromoplastlar: Çiçek ve meyvelere sarı, kırmızı ve turuncu renk verir.
  3. Lökoplastlar: Renksizdirler. Işık alırlarsa kloroplastlara dönüşürler. Bitkinin besin depo etmesini sağlarlar.