Organellerin Görevleri Kısaca

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve webkolik tarafından 8 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici


  Hücrenin içinde birçok organel vardır. Her bir organelinse birçok görevi vardır. Mesela mitokondri enerji santrali, ribozomun görevi, protein sentezi, endoplazmik retikulum, hücre içinde madde alışverişi küçük kanlacıklar halinde yayılmışlar hücreye.
  Hücre zarı her zaman seçici geçirgendir. Görevini seçtiği esnekliğinden belli..Lizozomun görevi büyük olan besini parçalamaktır. Kofulun görevi depolamak işi. Salgı ve paketler golgi cisimciği, stoplazma yüzdürür tüm organelleri. Endoplazmik retikulum ribozom ve golgi aygıtı, koful ile lizozom bulunur hücrede. Kısaca Organellerin Görevlerini özetlersek;

  Ribozom:
  Hücre içinde protein sentezi yapar. Endoplâzmik retikulum üzerinde dizilmiş hâlde veya sitoplâzma içinde serbest olarak bulunur. Zarsızdır.

  Endoplâzmik Retikulum: Sitoplâzma içerisinde madde iletimini sağlayan kanallar sistemidir. Ayrıyeten bazı maddeleri depo eder. Tek katlı bir zardan oluşur. Üstünde ribozom bulunan endoplâzmik retikuluma granüllü endoplâzmik retikulum denir.

  Golgi Cisimciği (Aygıtı): Üst üste dizilmiş yassı keseler biçimindedir. Endoplâzmik retikulumun yapısına benzer bir yapısı vardır, ama üzerinde ribozom bulunmaz. Hücre içinde salgı üretimi ve madde paketlenmesinde görev alır. Tek katlı zardan oluşur.

  Lizozom: Bakteriler, mavi-yeşil algler (su yosunu) ve alyuvarlar hariç bütün hücrelerde bulunur.Hücre içi sindiriminde görevlidir. Tek katlı zarla çevrilidir.

  Koful: Hücre içinde atık madde, su ve besin depolayan kese biçimindeki yapılardır. Bitki hücrelerinde büyük, hayvan hücrelerinde ise küçüktür. Yaşlanmış hücrelerde kofullar büyük ve az olur.Tek katlı zardan oluşur.

  Mitokondri: Hücre içinde oksijenli solunum yapar. Hücreye gerekli enerjiyi sağlar. Çift katlı zarla çevrilidir.

  Sentrozom: Yalnızca hayvan hücrelerinde vardır. Hücre bölünmesinde görev alır.

  Plâstitler:
  Plâstitler sadece bitki hücrelerinde bulunur. Üç tür plâstit vardır; kloroplâst, kromoplâst
  ve lökoplâst.
  Kloroplâstlar Bitkilere yeşil renk verir. Yapısındaki klorofil sayesinde, fotosentez yaparak besin ve oksijen üretir. Yapraklarda ve otsu bitkilerin gövdelerinde bulunur.