Organlar Hakkında Kısa Bilgi

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 28 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici


  Organlar

  Organlar, canlı bünyesinde yer alan dokuların birleşerek fonksiyonel bütün oluşturduğu ve belli bir görevi olan, sınırları belirgin vücut kısımları organ olarak tanımlanır. İnsan vücudu birçok organdan oluşmuştur. Her bir organın ayrı ayrı görevi vardır. Herhangi bir organda meydana gelebilecek bir sorun tüm vücudu olumsuz yönde etkileyebilir. Özellikle hayati önemi olan organlarda yaşanan sorunlar yaşamı tehdit edebilir. Organlar, vücut sisteminin en önemli parçasıdır. Görevleri bulunduğu yerlere göre farklılık gösterir. Organlar iç ve dış olmak üzere iki şekilde incelenir.

  organlar

  Kalp:
  Kas yapısından meydana gelmiş vücudun en önemli organıdır. Akciğerler arasında konumlanmış, perikard adlı bir zarla kaplıdır. Vücutta birçok görevi olan kalp, metabolizma faaliyetleri nedeniyle oluşan atık maddeleri dışarı atar, vücut ısısını düzenler, vücutta asit-baz dengesini korur, hormon ve enzimlerin fonksiyonel olarak vücutta taşınmasını sağlar. Erkeklerde yaklaşık 280-350 gr, kadınlarda ise 230-280 gr ağırlığındadır.
  Karaciğer: Diyaframın altında yer alan karaciğer yaklaşık olarak 2 kilo ağırlığındadır. Yumuşak yapıda bir organ olan karaciğer, kalp gibi hayati önem taşıyan bir organdır. Vücutta şeker depolanmasını ve gerekli olan şeker miktarını kontrol eder. Vücuttaki toksik ve zararlı maddeleri nötralize edici görevi vardır. Depolanan yağların ihtiyaç duyulduğunda kullanımını sağlar.
  Akciğer: Göğüs boşluğunun içinde yer alan ve solunum için önemli bir organdır. Atmosferdeki oksijenin kana karışmasını ve kan dolaşımı sayesinde karbondioksiti atmosfere taşır.
  İnce bağırsak: Erişkinlerde yaklaşık olarak 7 metre uzunluğunda olan ince bağırsak kıvrımlı bir yapıya sahiptir.
  Kalın bağırsak: İnce bağırsak ve anüs arasında bulunan bir iç organdır. Yaklaşık olarak 1,5 metre boyundadır. Sindirimin 5/1'ini kaplar.
  Mide: Sindirim sisteminin önemli organlarından biridir. Karnın sol kısmındaki kaburganın arkasında, torba yapılı bir organdır. Boş olduğu zaman ortalama olarak 20 santim uzunluğunda, 10 santim genişliğindedir. Tüketilen gıdaların fiziksel ve kimyasal parçalandığı yerdir. Daralıp genişleyebilme özelliğindedir.
  Böbrek: Fasulye görünümünde sağlı sollu bulunan önemli organlardan biridir. Boşaltım sistemine ait olan böbrek, proteinlerin parçalanması sonrasında zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırır.
  Dış organlar
  Göz:
  İnsanın kaliteli bir şekilde yaşam sürebilmesi için önemli bir organdır. Algının ortalama olarak %80'i göz tarafından sağlanır. Ortalama olarak 25 mm çapında ve her bir göz ortalama 8 gr ağırlığındadır.
  Kulak: Anatomik ve fonksiyonel olarak kulak, dış, iç ve orta kulak olmak üzere üç kısma ayrılır. Her bir kısmın ayrı ayrı görevi vardır.
  Burun: Koku alma organı olan burun, iki delikle dışarı açılır. Burun içinde bulunan kıllar ve burun boşluğu burun salgısı tarafından devamlı nemli tutulur. Bu sayede burundan içeri giren kirli hava temizlenerek kuru havanında nemlenmesi sağlanır. Burun boşluğunun üst kısmında koku almayı sağlayan sarı bölge bulunur.
  Ağız: Yüzün alt kısmında yer alan, konuşmayı, yemeyi, içmeyi sağlayan bir organdır.
  Dil: Yenilen ve içilen gıdalardan tat almayı sağlayan organdır. Ayrıca konuşmaya da yardımcı olur.
  Deri: Vücudu örten sıcaklık ve soğukluk duygusunu algılayan bir organdır. Derinin alt kısmında ter salgılamayı sağlayan ter bezleri ve cildi nemlendiren yağ bezleri bulunmaktadır.
  Kol: Omuz ekleminden başlayarak dirsek eklemine kadar uzanan kısımdır.
  Bacak: Kasıklardan topuğa kadar olan dış organdır.
  Ayak: Bacağın bitişinde bulunan ve yürümeyi sağlayan önemli bir organdır.
  Penis ve vajina: Kasık arasında konumlanmış üreme organlarıdır.