orhan kemal evlerden biri kitap özeti

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve admin tarafından 2 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Evlerden biri dizisinin konusu

  Orhan Kemal'in kitaplarından biri olan ve günümüzde diziye uyarlanan Evlerden biri kitabının kısaca konusu şöyle;

  Orhan Kemal’in sık ele aldığı aile yaşamına en iyi ayna tutan romanlarından biriside Evlerden Biridir.
  Ev içlerinde kapalı kalan hayatların aslında hangi fırtınalarla dolu olduğunun en iyi belgelerinden biri olan roman,
  ortak yalanlarımızla kurduğumuz ailenin aslında nasıl bir hapishane olduğunu ifade ediyor. Her zaman insana inancını koruyan Orhan Kemal, bize gerçeklerin üstüne kurmadığımız hayatların kolayca çözülüp gideceğini usta bir dil ile hatırlatıyor.


  Devlet demiryollarından emekli Sadi Bey'in emekli ikramiyesiyle aldığı ufak evde yaşanan dramı anlatırken, aşağılık duygusu altında ezilen küçük memurları, işçi kızları, zor şartlarda okuyan beş parasız yüksekokul, üniversite öğrencilerini, hayallerine sıkı sıkıya sarılarak yaşama sevincini yakalamaya çalışan insanların mücadelesini de hikâye ediyor.


  Sadi Bey'in çocuğu yaşındaki Nursen'le ortak bir hayat hayal ederken tutunduğu en önemli koz olan Cibali'deki ev, hukuk fakültesinde okuyan küçük oğlu açısından sınıf atlamasını kolaylaştıracak bir basamak; küçücük bir memur olan büyük oğlu için köşeyi dönmesini ve sevgilisine mutlu bir gelecek sunabilmesini sağlayacak yegane umut; kızı için ise geleceğinin güvencesidir. İki arada bir derede kalan, evdeki varlığını kimsenin umursamadığı anne, çocuklarının arasında oradan oraya savrulurken, bir süre sonra bireysel beklentiler hepsini birbirine düşürüp aileyi darmadağın edecektir.