Orhan Seyfi Orhon Kimdir Hayatı ve Edebi Kişiliği Kısaca

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Demir tarafından 5 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Orhan Seyfi Orhon Kimdir hakkında kısa bilgi

  Beş Hececiler ismi verilen edebiyat grubu üyesi ünlü şairlerden olan Orhan Seyfi Orhon, 23 Ekim 1890 de doğmuş olup, vefatı ise 22 Ağustos 1972 tarihinde olmuştur. Eğitim olarak Hukuk Fakültesi mezunudur. Bir çok farklı mesleği icra etmiştir, bunlar arasında Gazetecilik, memurluk ve öğretmenliği sayabiliriz, Kurtuluş Savaşı döneminde İstanbul Hükümeti tarafında çalıştığı bilinen “Aydede” isimli dergide çalışmıştır. Ayrıca Bu dergi dışında şu gazetelerde Milliyet, Tasvir-i Efkar, Cumhuriyet, Zafer, Havadis ve Ulus yazılar yazmıştır. Hayatının son yıllarında ise Son Havadis’te yazılarını yayımlamıştır.

  Orhan Seyfi Orhon yazar ve şair olmasının yanı sıra siyasetçi yönü ile bilinen şairler arasındadır. 1946 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nden milletvekili seçilerek Zonguldak Milletvekili olarak mecliste görev yapmıştır. 1950 yılında yeniden eski mesleği olangazeteciliğe geri dönmüş ise de yinede siyasete uzak kalamamış, 1960 yılında bu sefer CHP den değil Adalet Partisi’nden İstanbul Milletvekili olarak seçilmiştir.
  Orhan Seyfi Orhon’un ilk şiirleri kendi arkadaşları ile beraber çıkarmaya başladıkları “Hıyaban” isimli dergide yayımlanmıştır. İsmini 1917 yılında Yeni Mecmua’da şiirlerinin yayımlanması ile duyurmuştur. Tüm Beş Hececiler ortak özelliği olan aruz vezni ile şiir yazma geleneğinden devam etmiştir ve Orhan Seyfi Orhon da şiire aruz vezni ile başlamıştır. Ancak, daha sonra yavaş yavaş milli edebiyat akımına dahil olarak şiirlerini hece vezni ile yazmaya başlamıştır.

  Orhan Seyfi Orhon’un eserlerinden bazıları şunlardır:
  Çocuk Adam (Roman türünde bir eserdir.)
  Düğün Gecesi
  İşte Sevdiğim Dünya
  Anadolu Toprağı
  Veda
  Gidiyor.
  Dün, Bugün, Yarın
  Kulaktan Kulağa (Fıkra türünde bir eserdir.)
  Gönülden Sesler
  O Beyaz Bir Kuştu
  Peri Kızı ile Çoban Hikayesi (Masal türünde bir eserdir.)
  Üç Dünya
  Sadabad
  Fırtına ve Kar
  Kervan