Orman Yangınlarına Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Lavinia tarafından 27 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Orman Yangınlarına Karşı Alınabilecek Önlemler

  Orman yangınlarına karşı alınacak önlemler,

  Toplumumuzun beklide en çok sevdiği şey piknik yapmak ancak bir çok piknik alanında söndürülmeyen mangal külleri, bilinçsizce yakılan mangal ateşleri sonucu orman yangınları çıkmakta. Piknik alanından ayrılmadan önce ateşi iyice söndüğünden emin olmalıyız. Ve piknik alanında ateş yakmadan önce ateşin sıçramaması, dağılmaması için gerekli önlemler almalıyız.
  Kırılan cam şişelerin parçalarını ormanlık alana atmamalıyız. Çünkü kırılan cam şişeleri güneş ışınlarını çekerek kuru otlara karlı mercek etkisi yapmakta buda büyük bir orman yangınına sebep olabilmektedir.
  Orman yangınlarına karşı tolum içi bilinçlendirme çalışmaları yapılmalı insanları, orman ve orman yangınları hakkında uyarmalıyız.
  Orman yangını ile karşılaşıldığında ya da orman içerisinde duman görüldüğünde Alo 177 orman yangın hattını ücretsiz arayarak bilgi vermeli, eğer mümkün ise gerekli müdahaleye kontrollü olarak bizde yapmalıyız.
  Ormanlar piknik alanları değildir. Piknik yapmak amacı ile özel hazırlanan alanlar dışına çıkılmamalı, çıkılmışsa bile ateş yakılmamalıdır.
  Orman yangın gözetleme kulelerinde sürekli görev yapan kişiler bulunmalı, olası bir yangın durumunda anında müdahale edilmeli eğer tek başına müdahalede bulunamıyorsa gerekli birimlere bilgi verilerek gerekli çalışmaların yapılmasını sağlamalıdır.
  Ormanlar içerisinde yangın söndürme ve haberleşme sistemi kurumalı ve ormanlar içerisinde yollar açılmalıdır.