Oruç Nedir Nasıl Bir İbadettir Kısaca Bilgi

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Elif tarafından 14 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Oruç ibadeti, İslam"ın beş ana temel esasından birisidir. Her müslüman, ergin, akıllı ve sağlıklı olana farzdır. Farz olan oruçla, yılda bir kez gelen Ramazan Ayı orucu kastedilir.
  Oruç, ibadet maksadıyla sahurdan akşama kadar yemeyi, içmeyi, yeme-içme sayılan şeyleri ve cinsel ilişkiyi terketmekle tutulmuş olur.
  "Orucun sevabı Allah"tan başka kimsenin takdir edemeyeceği kadar büyüktür." (bk. el-Heytemî", ez-Zevâcir, 1/156.) "Oruçlunun, acıkmaktan doğan ağız kokusu Allah için miskten daha güzeldir." (Mûslim, savm 161.) "Oruç, ateşten koruyan bir kalkandır."
  "Oruçlu, duâsı geri çevrilmeyen üç gruptan biridir." (Beyhakî, Sünen NI/345, Tecrid NI/253. ) "Ramazan orucunu, -dünya ile ilgili faydalardan ötürü değil de- sadece Allah için tutanın geçmiş günahları bağışlanır." (Nesai, siyam 39; Tirmizî, savm 1.) "Özürsüz olarak tutulmayan bir günlük Ramazan orucunun kaçırılan sevabı bütün zaman süresini oruçlu geçirmekle dahi karşılanamaz." (Tirmizî, savm 27. )

  Oruç insanın meleklik yönünü güçlendirir ve insanı meleklerden yüce yapar. Hayvanî duygularını köreltir. Nefsinin taşkınlığını önler. Insanı başıboş olmaktan kurtarır, ona Rabbini hatırlatır. Acıktıkça O"nun verdiği ‚ nimetlerin kadrini öğretir. Aç ve muhtaçların halini hatırlatır.

  Oruç insana sabırlı olmayı öğretir. Onu ilâhlaşmaktan ve zorbalıktan kurtarır. Bedenini dinlendirir, sıhhatini artırır, psikolojisini ve sinirlerini düzeltir. İnsana sadece midesi için yaratılmadığını hatırlatır.

  Allah: "Oruç benim içindir, onun mükâfatını da ben veririm." (Müslim, savm 163. ) buyurur. Demek ki, diğer yararların hepsi bir yana, oruç, Allah"ın rızasını sağlar. Kur"ân-ı Kerîm"de de orucun farzediliş hikmeti olarak onun insanı takvaya götürdügü zikredilir." (Bakara)