Oruçlunun Eşini Öpmesi Mekruhtur

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve webkolik tarafından 30 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Boşalma veya cinsel ilişkiye düşmekten emin değil ise, oruçlunun hanımını öpmesi ve ileri derecede münasebette bulunması mektuhtur. Çünkü bunlar orucunun bozlumasına sebep olabilirler.

  Ancak kendisinden emin olması halinde bunda bir beis olmaz. Nitekim Ensardan birinin, Ata İbn-i Yesar (radıyallahu Anh)a anlattığına göre;

  Resulullah (sallallahu aleyhi ve Sellem)in zamanında oruçlu iken hanımını öpmüş, sonra bu hususta Resulullah (sallallahu aleyhi ve Sellem)e müracaat etmesini ona emretmiş, kadın gelip Resulullah (sallallahu aleyhi ve Sellem)e sorduğunda, Resulullah (sallallahu aleyhi ve Sellem):

  ''Şüphesiz Resulullah (sallallahu aleyhi ve Sellem) de bunu yapıyor'' buyurmuş, kadın bu cevabı kocasına bildirince, O, ''Peygambere bazı konularda özel ruhsat verilmiş olabilir. Sen dön, tekrar sor'' demiş.

  Kadın Resulullah (sallallahu aleyhi ve Sellem)e dönüp, kocasının bu sözünü söyleyince, Resulullah (sallallahu aleyhi ve Sellem):

  ''Allah'tan en çok korkanınız ve O'nun sınırlarını en iyi bileniniz benim'' buyurmuştur. (Ahmed İbn-i Hanbel, el-Müsne, 5/434, Haysemi, 4966, 3/389)

  Ebu Hureyre (Radıyallahu Anh) şöyle anlatmıştır:

  Resulullah (sallallahu aleyhi ve Sellem)e genç biri oruçluyken öpmeyi sorunca, yasaklar, ihtiyar biri sorduğunda ise ona ruhsat verir ve:

  ''Genç kimse, ihtiyar gibi değildir'' buyururdu. (Taberani, Evsad, Haysemi, No: 4963, 3/388-389)


  Oruçlu kimsenin hanımıyla soyunuk oldukları halde boyun boyuna sarılmaları, nefsinden emin olsun veya olmasın mekruhtur. ''Fahiş mubaşeret'' diye fıkıh kitaplarımızda geçen şey budur.

  Oruçlu kimsenin hanımının dudaklarını emmesi de her halukarda mekruhtur. Buna da ''Fahiş kuble'' denir.
   
  Son düzenleme: 30 Haziran 2013