oruçluyken mide bulantısı nasıl geçer

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Ceren tarafından 24 Haziran 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör


  oruçluyken mide bulantısı nasıl geçer

  Yaz aylarında oldukça önemli olan sıvı tüketimi ramazan ayında daha da önem kazanıyor. Gün içinde hiç hareket edilmese, terlenmese bile vücutta sıvı kaybı sürüyor. Vücutta sıvı kaybı halsizlik, baş dönmesi, mide bulantısı kusma gibi sağlık problemlerini de beraberinde getiriyor. Özellikle açlık süresinin oldukça uzun olduğu bu sene sıvı alımına ağırlık verilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, “İftar ve sahur arasında bol bol su tüketmeye çalışın” önerisinde bulunuyor.

  Sık karşılaşılan reflü hastalığında ise oruç tutmanın sorun yaratabileceğini vurgulayan Doç. Dr. Pata, ´´Normalde biz reflü hastalarına ´az az, sık sık yiyin, yedikten sonra hemen yatmayın´ gibi önerilerde bulunuruz. Ramazanda ise uzun süre aç kaldıktan sonra iftarda hızlı yemek yemek, karnı fazlası ile doldurmak reflü ataklarını tetikleyecektir. Bu nedenle reflü hastalarının oruç tutarken dikkat etmeleri gerekiyor. Doktorlarına danışarak belki ramazan boyunca ilaç almaları gerekebilir´ diye konuştu.
  Daha fazla sıvı tüketin
  Oruç tutmaya başlamadan bir kaç gün önce vücudun alışması için daha çok sıvı almayı öneren Doç. Dr. Pata, oruç süresince de bol sıvı alınmasında fayda olduğunu kaydetti. Sıvı, tuz ve vitamin dengesine dikkat edilmesi gerektiğini belirten Cengiz Pata, ramazan ayı öncesinde ve süresince bol sulu sebze yemekleri, salatalar ve meyve tüketilmesi, ayran yoğurt gibi gıdaların sofradan eksik edilmemesinin önemine işaret etti.
  Ramazan dönemini daha rahat geçirmek için öncesinde gündüz yemekleri azaltılarak daha çok kahvaltıya ağırlık verilmesi, akşamları ise hafif yiyeceklerin tercih edilmesini öneren Doç. Dr. Pata, çok yenildiği sürece midenin çok yemeğe alıştığını ve genişlediğini kaydetti.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 18 Haziran 2015