Os Sphenoidale Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 19 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Os Sphenoidale

  Os Sphenoidale, Kafatasında tek olan bu kemik kafatasının tabanında yer alır. Kafatası beynimizi çevreleyen, oldukça güçlü bir kemik yapısıdır. Beynimizi koruma amaçlıdır. Kafatasının kemik yapısının kendine özgü bir birleşimi vardır. Kemiklerin birleşme noktaları girintili çıkıntılı bir şekilde olup puzzle gibi birbirine birleşme noktalarıdır.

  Erişkin bir kişide çok güçlü ve sert bir yapıya sahipken yeni doğan bebeklerde tamamen yumuşak ve korunmasızdır. Kıkırdak bir doku olarak başlayan bu yolculuk bebeklerde büyüme gerçekleştikçe gelişir büyür sertleşir ve güçlenir. Kafa tasını oluşturan kemik sayısı sekiz adet olup hiçbiri birbirine tam olarak oturmamıştır. Bebeklerde kemiklerin aralarında boşluklar vardır. Bu boşluklar başta bir dezavantaj gibi olsa da aslında bebek için bir avantajdır. Belkide bebeğin hayatını kurtaran bir özelliktir. Nedeni ise, bebeklerin kafatası yeteri sertlikte ve güçte olsa belki doğum esnasında oluşan basınçtan kırılıp ezilme olasılığını yükseltebilir. Bebeklerin kafatası kıkırdak ve yumuşak bir yapıya sahip olması kemiklerin esneklik kazanmasını sağlar ve doğum esnasında eğilip bükülebilir. Bıngıldak diye adlandırdığımız boşluktan faydalanan kafatası bahsettiğimiz özellikleri sayesinde hareketli bir yapıya sahip olup işlem sırasında kemiklerin hareket etmesine olanak sağlar ve beyne hiçbir zarar vermeden üst üste bile gelebilecek şekilde oynarlar. Böylelikle kafatasının yarısı kadar olan doğum kanalından rahatlıkla geçerek sağlıklı bir şekilde dünyaya gelirler.

  Kafa kemikleri ikiye ayrılır;
  • İçinde merkezi sinir sistemin durduğu kemikler,
  • Yüzü oluşturan kemikler yüzün şeklini belirlerler.
  İçinde merkezi sinir sistemi bulunan kemikler kendi arasında beşe ayrılır;
  • Os Frontale (frontal kemik),
  • Os parietale,
  • Os Occipitale (ense kemiğidir ve içerisinden omurilik geçer.)
  • Os Sphenoidale,
  • Os Temporale ( kulak kemiği),
  Sphenoidale, kafanın taban kısmında bulunur ve yarasa kemik olarak geçer. Cisim kısmının içerisinde bulunan boşlukta hipofiz bezi bulunur. Kafatası kemiğinin orta parçasını oluşturur ve ön yüz, üst yüz, arka yüz, alt yüz ve iki adet yan yüzden oluşur. Bahsettiğimiz bu yüzlerin arkasına ve aşağı kısmına da büyük kanatlar dediğimiz kemikler tutunmaktadır. Küçük kanatlarda bu yüzlerin yukarısına ve önüne tutunur.
  Küçük kanatlar: enine olarak dizayn olmuş ve üçgen lam biçimin alır. Lamın iç yanı tabanında, tepesi de dış yandadır.
  Büyük kanatlar: Kafa iç yüzü, dış yüzü, iç yan kenar ve dış yan kenarıdır.