Osmanlı devletinin kuruluşu kısa ve öz

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Demir tarafından 14 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Osmanlı devletinin kuruluşu kısaca özet

  Anadolu'nun üç tarafının denizlerle çevrili ve ticaret yollarının üzerinde olması (ipek yolu- baharat yolu), ılıman iklime sahip olması ve göçebe Türkmenlerin yaşam biçimine uygun yayla ve otlakların olması Türkler’e yurt olmasında etkilidir. Osmanlı Devleti kurulduğu sırada Anadolu Selçuklu Devleti Moğol egemenliğini kabul etmiş ve siyasi birlik bozulmuştu.

  Trabzon'da Rum İmparatorluğu Marmara ve Trakya'da Bizans İmparatorluğu Anadolu Selçuklu Devletinin dağılmasıyla Anadolu'da birbirleriyle mücadele eden beylikler kuruldu.

  Anadolu'da kurulan Türk beylikleri arasında liderlik savaşı vardı. Bu durumu anadolu halkı olumlu karşılamıyordu. Bu beyliklerden Karamanoğulları, Candaroğulları, Germiyanoğulları Osmanlı'dan daha güçlüydü. Bu nedenle
  Osmanlılar bu beyliklerle uğraşmıyorlardı. Bizans ile savaşmayı daha uygun buldular. Buna zorunlu idiler. Çünkü Moğol saldırısından kaçan Oğuzlar batıda Osmanlı topraklarını sığınak yeri haline getirmişlerdi.  BALKANLAR'IN DURUMU

  Bizans imparatorluğunun gücü azalmıştı. İç karışıklıklar yüzünden başkent dışında savunmaları zayıflamıştı. Bizans valileri (Tekfur), halkı ağır vergilerle bıktırmıştı. Karadeniz kıyıları ve Ege'deki pek çok ada Ceneviz ve Venedik’lilerin elindeydi. Bizans'ın iç ve dış ticareti bunların kontrolündeydi. Balkanlar'da ise küçük krallıklar ve prensliklerin egemenliği vardı.