Osmanlıda Divan Heyeti Üyeleri Kimlerdir

Konusu 'Eğitim Desteği' forumundadır ve Ayaz tarafından 13 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Osmanlıda Divan Heyeti Üyeleri Kimlerdir Kısaca

  Divan-ı Humayun
  Osmanlı Devleti kurulduğunda bir divan vardı ve belli başlı uyeleri bulunmaktaydı. Bunlar; Sultan,Sadrazam,Vezir-i Azam, Rumeli ve Anadolu Kazasker’leri, Defterdar, Şeyhülislam,Kaptan-ı Derya, Nişancı
  osmanliamlemi
  Fatih Sultan Mehmet’ten bir sonra Vezir-i Azamların görüşlerini fazladan huzurlu söylemesi amaçlı padişahlar toplantıları arka tarafta bir bölümden izlemiş, divana Vezir-i Azam başkanlık yapmıştır. Bu meclis Osmanlı Devleti’nin yönetiminde Padişaha yardımcı olurdu.


  Divan-ı Humayun Üyeleri

  Vezir-i Azam(Sadrazam): Padişahtan sonraki en görevli hükümet adamıdır. Padişahın mührünü taşırdı.
  Vezir: Sadrazamdan sonraki en görevli kişidir. Sadrazamın verdiği görevleri yapardı.
  Kazasker: Anadolu ve Rumeli’de olmak üzere 2 ayrı kazasker bulunurdu. Adalet işlerine bakardı. Fazladan kadı ve müderrislerin atamasını veya görevden alma işini yapardı. Bugünkü hüküm görevini yaparlardı.
  Defterdar: Anadolu ve Rumeli’de 2 ayrı defterdar vardı. Rumeli’deki baş defterdardı. Maliye işlerini yapardı. Bugünkü Maliye bakanlığı görevini yürütürdü.
  Nişancı: Tapu, kadastro, fethedilen yerleri gelirlerine yönelik deftere kaydetmek işlerini yürütürdü.
  Şeyhülislam: Hükümet’te iken verilen kararların İslam’a cazip olup olmadığına hüküm verir, bu karara fetva denirdi. Sadrazamla denk rütbedeydi. Şeyhülislam, divan asli üyesi değildi, gerek olan görülen konularda çağrılır ve fikri alınırdı.
  Kaptan-ı Derya: Donanma ve denizcilikle ilgilenen işlerden sorumludur. İstanbul’dayken Divan toplantılarına katılırdı. Kaptan-ı Derya da asli üye değildi, gerek olan görülen konularda çağrılır ve fikri sorulurdu.
  Divan-ı Hümayun 2.Mahmut dönemi’de kaldırılarak adına nazırlıklar(bakanlıklar) kuruldu