Osmanlıda yapılan sanatlar

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Elif tarafından 26 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Osmanlilarda guzel sanatlar

  Osmanlı Devletinde Güzel Sanatlar

  Osmanlılarda güzel sanatlar Mimari, çinicilik, minyatür sahalarında muhteşem, nadide eserler verilmiştir. Mimarlik sahasında, kendine has, estetik mahiyette sanat eserleri yapılırdı. Bunu sivil, askeri, dini, mülki, adli, sosyal ve kültürel eserlerde en güzel şekilde basta İstanbul olmak üzere, memleketin her tarafinda görmek mümkündür.

  [​IMG]

  Topkapı, Yıldız, Çırağan, Göksu Kasrı, Dolmabahçe, Beylerbeyi sarayları, Selimiye Kislasi, Kuleli Askerî Lisesi, Anadolu ve Rumeli Hisarlari, Bursa Yesil, Ulu câmileri, Edirne'deki Selimiye Câmii, Istanbul'daki Fâtih, Mahmûd Pasa, Süleymâniye, Sehzâdebasi, Sultanahmed, Nûruosmâniye, Vâlide Sultan; Manisa'da Murâdiye, Hâtuniye câmileri; Mahmûdpasa, Sultan Süleyman, Sultanahmed, Fuadpasa, Mahmud Sevket Pasa, Hürrem Sultan, Naksidil Sultan türbeleri; Nilüfer Hâtun Imâreti, Kapaliçarsi, Sultanahmed Çesmesi, Mîmar Sinân Sebili, Fâtih, Süleymâniye medreseleri, Haseki, Gureba Hastâneleri Osmanli mîmârî eserlerinin nümûneleridir.
  Çinicilik; dekoratif sekiller olup yaygin olarak câmilerde, saraylarda ve diger eserlerde kullanildi.

  Osmanlıda Minyatür: Nakkaşlar tarafından kâgıt, duvar, tahta ve tasa zarif sekilde islenirdi. Kat'i denilen kâgit oymaciligi sanati da vardi.

  Osmanlıda Hat: Hat güzel yazı sanatı olup yazarlarına hattat denir. Kûfî, Sülüs, Nesih, Muhakkak, Reyhânî, Tevkî', Icâze, Ta'lik, Divânî, Celi, Rik'a, Ma'kili dâhil, bin kadar çesidi vardi.

  Halicilik, kumasçilik, dericilik, ciltçilik, kitapçilik, tezhipçilik, porselencilik, kehribarcilik, mürekkepçilik, mobilya, sandalcilik da ayri birer sanat dali olarak, her sahada eserler verildi.