Osteoklast Nedir? Özellikleri

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 13 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Osteoklast

  Osteoklast; Kemik matriksini ortadan kaldırarak kemik dokusunu yok olmasını sağlamaya yarayan kemik hücresidir. Bu işleme kemik rezorpsiyonu adı verilmektedir. Osteoklast monosit veya monosite benzeyen hücre kaynaklı olan ve fazla çekirdekli olan fagositik hücredir. Normal olan kemik dokusunda osteoblast ve osteoklast denge şeklindedir. Kemik dokusu hücrelerin Kemik imal edilmesi ve yok edilmesi şeklinde temel olarak iki cins kemik hücresi ile ilişkisi bulunmaktadır. Fakat kemik dokuda bulunan hücreler dört ayrı başlık altında meydana gelebilir.

  Kemik dokuda bulunan bu hücreler osteoblastlar, osteositler, yüzey hücreleri ve osteoklastlardır. Osteoklastların ortalama hayatları yaklaşık olarak 2 hafta ve osteoblastların hayatları ise yaklaşık olarak 3 aydır. Osteoblastlar, kemik yapımını meydana getiren, kemik matriksi sentezleyen ve mineralizasyonu düzenlemekte olan hücrelerdir. Temel olan işlevleri ise matriks sentezi ile beraber bölgesel olan kalsiyum ve fosfor dengesini ayarlamak için ve hidrokiapatit kristallerinin meydana gelmesini sağlamaktır. Osteoblastların mezanşimal kökenli olan osteoprogenitör hücrelerden meydana geldiği varsayılmaktadır. Bununla beraber osteoblastların hücrelerle kemik iliği kök hücresi, kondrosit olan kök hücresi ve adipositler şeklinde olabilir.

  Yetişkin olan kemikte osteoblastlar kemik mineralizasyonların bulunduğu noktadan hemen hemen 8-10 santim kadar uzaklıkta bulunmaktadırlar. Kemik oluşumundaki en önemli durum periostal ve endosteal yüzeye bitişik olan kemik iliğinde yer alan osteoblast öncü olan hücrelerinin çoğalması ve farklılaşmasının düzenlenmesidir. Bu durumun düzenlenmesinde lokal ve sistemik olan faktörlerin etkisi bulunmaktadır. Osteoblastlar kemik matriksin esas yapısı olan cinsi kollojenle beraber kemik matriksin kollojen harici olan proteinlerinin yaklaşık olarak %40-50’sini meydana getiren osteokalsin ve osteonektin şeklindeki kemik kalitesinden sorumlu olan proteinlerini de sentezlemektedir.