Ötanazi Çeşitleri Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 15 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Ötanazi

  Ötenazi, bir canlının kendi iradesiyle ya da yakınlarının verdikleri kararla ağrısız ve acısız bir şekilde hayatının sona erdirilmesidir. Ötenazi işlemi yüksek dozda ağır ilaçlarla ya da hastanın bağlı bulunduğu yaşam destek ünitesinden ayrılmasıyla gerçekleşir. Tıbbi tanımla ötenazi, tıbbi yöntemlerle hafifletilemeyen acılar ve işkenceler yaşayan, hastalığının tedavisini tıbbın gerçekleştiremediği hastanın öldürülerek hayatına son verilmesidir. Hastanın büyük acılar çekmesi, bu acıları sonlandırmak istemesi ve hayattan hiç bir şekilde zevk alamaması ötenazi nedenleri arasında sıralanır. Hukuki tanımla ötenazi ise iyileşemez hastalığa yakalanmış bir hastanın iradesiyle hayatına son verilmesidir. Ötenazi doktorları olduğu kadar, hukukçuları, felsefecileri ve din adamlarını da yakından ilgilendirir.
  Ötenaziden bahsedebilmek için bazı koşulların mutlaka bilinmesi gerekir. Öncelikle hastalığın ıstırap verici düzeyde ve tedavi edilemez olması gerekir. Ölüm kasıtlı olarak meydana getirilmeli ve kaza eseri olmamalıdır. Öldürme fiili hastanın menfaatinin bunu gerektirdiği düşüncesine dayanmalıdır. Ötenazi hareketinin acısız bir şekilde gerçekleştirilmesi ve ölümün hasta için o an çektiği acıdan daha ağır olmaması gerekir.

  Ötenazi Çeşitleri

  • Dar Anlamda, Geniş Anlamda, En Geniş Anlamda Ötenazi: Dar anlamda ötenazi, ölümün eşiğine gelmiş ve kurtulma ümidi kalmamış hastaların kendi talepleriyle acılarının dindirilmesi için ölmeyi talep etmesidir. Geniş anlamda ötenazi, kurtuluşu imkansız ve şifası olmayan bir hastalığa yakalanan hastaya ıstırabını dindirmek için ölüme yol açacak bir müdahalede bulunarak hayatını sonlandırmasını sağlamaktır. İkisi arasındaki en büyük fark zaman dilimidir. Bu da dar anlamda ötenazide kişinin ölmek üzere olduğu kabul edilirken, geniş anlamda ötenazide ise ölümün daha sonra da meydana gelebileceği düşüncesi savunulur. En geniş anlamda ötenazi ise yaşanmaya değer olmayan hayatın sona erdirilmesidir.
  • Aktif, Pasif ve Dolaylı Ötenazi: Aktif ötenazi, hastanın bedenine yüksek dozda maddenin verilmesiyle hastanın ölümünün gerçekleşmesidir. Pasif ötenazi hastanın tedavisinin kesilmesi sonucu yaşamının sona erdirilmesidir. İkisi arasındaki en büyük fark pasif ötenazide doktor hastanın ölümüne neden olabilecek bir davranışta bulunmazken aktif ötenazide ise hasta doktorun müdahelesi sonucu ölür. Dolaylı ötenazi ise, kişinin acılarının dindirilmesi hastanın hayatına son vermek amacında olunmamasına rağmen yapılmasına dolaylı ötenazi adı verilir.
  • İstemli, İstemsiz Ötenazi: İstemli ötenazi, hastanın ötenazi talebini bizzat kendisinin açıkça dile getirmesi halinde uygulanır. İstemsiz ötenazi ise hastanın iradesi dışında, hasta tarafından dile getirilemeyen, genelde hastanın bilincinin kapalı ve komada olduğu zamanlarda hasta yakınları yada doktor tarafından karar verilerek uygulanır.
  • Kazai, Medikal Ötenazi: Ötenazinin bir mahkeme kararının gerçekleşmesi durumuna kazai ötenazi, bir doktor tarafından gerçekleşmesi durumuna ise medikal ötenazi adı verilir.
  Ötenazi işlemleri, yasalar ile de düzenlenmektedir. Örneğin ülkemizde olduğu gibi pek çok ülkede aktif ötenazi kesinlikle yasaktır. Yürürlükte olan 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında, hastaya ötenazi uygulayan doktor tasarlayarak adam öldürmek suçundan yargılanmaktadır. Bu suç, ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası ile cezalandırılmaktadır.