Ototrof Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 28 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Ototrof

  Ototrof, Bir kısım inorganik madde ve bileşiklerin kullanılmasıyla organik bilişik tarzında uzun molekül zincirinin oluşturan canlılara ototrof ismi verilmektedir. Ototroflar genellikle kimyasal enerji ve ışık enerjisinin kullanılması ile inorganik maddelerden organik besin üretebilen canlılardır. Kısacağı ototroflar yaşamını sürdürmek amacıyla gerekli duydukları organik bileşenleri doğadan alarak inorganik bileşik sentezleyen canlılardır. Bu canlı türleri bileşikleri sentezlerken ihtiyaca duyduğu enerjiyi güneş ışıkları veya kimyasallar ile sağlamaktadırlar. Örnek verilmesi gerekirse yeşil bitkilerin tamamı ototroflardır. Bitkiler ışık enerjisini kimyasal enerjiye çevirerek yaşamlarını sürdürecekleri enerjiyi elde ederler. Otototrof canlılar iki ana grup halinde incelenmektedir. Bu gruplar ise fotoototroflar ve kemoototroflardır. Bu iki grup enerji şekline göre iki grubu ayrılmıştır.

  Fotoototroflar: Yapısında bulunan klorofilleri sayesinde ışık enerjisini değerlendirerek organik besin üretirler. Fotoototroflara örnek verilecek olursa yeşil bitkiler, klorofilli bakteriler, mavi-yeşil algler, bir kısım bakteri grupları ve kloroplast taşıyan protistalar bu canlı grubuna girmektedir.

  Kemoototroflar: Yapı itibariyle ışık enerjisini kullanmazlar. Bu özelliği nedeniyle yapısında kloroplast ve klorofil bulundurmaktadır. Ağırlıklı olarak inorganik maddelerden elde etikleri kimyasal enerjileri kullanmakta olan bakteri gruplarıdır.

  Ototroflar Üzerine Yapılan Bilimsel Çalışmalar
  Araştırmacılar ototrofları yıllarca incelemişlerdir ve bu incelemeler sonucunda ototrofların kendi besinlerin kendilerinin ürettikleri ortaya çıkmıştır. Karmaşık bir yapıya sahip olan ototroflar hem kendi besinlerini hem de diğer canlıların besinlerini üretmektedir. Ototroflar toprak ve ışığın olduğu bölgelerde basit bir şekilde meydana gelmişlerdir. Ototroflar ihtiyaç duydukları enerji gereksinimlerini kemosentez veya fotosentez yardımı ile inorganik moleküllerden üretmektedirler. Evrim araştırmalarında oldukça fazla yer verilen ototrofların olumsuz ve bir o kadar basit bir çevreden oluşarak diğer canlıları dile getirilmesine rağmen yapılan araştırmaların sonucunda evrim safsatalarını çürütmüştür.